בניה קלה

תוכן עניינים

בניה קלה

בניה קלה היא שם כולל למגוון רחב של טכנולוגיות בניה שהן לא בטון שהיא בעצם בניה רטובה, הבניה הסטנדרטית אותה כולם מכירים. למעשה, כל תהליך בניה שנחשב ליותר מדויק, יותר מהיר ויותר נקי מבניה מבטון, מוגדר בעצם כבניה קלה או בניה מתקדמת. הרבה אנשים יושבים מיואשים מול המחשבון, מנסים לחשב את המטראז‘ שהם רוצים לבנות כפול ממוצע שנע בין 5,000-7,000 ש“ח למ“ר ואז תוך כדי הבירורים והתהליך הם שומעים שיש סוג של טכנולוגיית קסם שכולם מדברים עליה וקוראים לה בניה קלה. פתאום המספרים של עלות בניה קלה למטר שנעים בין 700-1,000 ש“ח למטר טורפים את כל הקלפים. כלומר, פתאום הם מגלים כי הם יכולים לממש פרויקט כמו שהם חולמים בהרבה פחות כסף. 

 

בניה קלה חשוב לדעת 

לפני שאתם מקבלים החלטה האם לבנות את הפרויקט שלכם בשיטת הבניה הקלה, יש כמה דברים שאתם צריכים להכיר. נתחיל דווקא בצד הטוב. היתרונות של הבניה מעבר לעובדה שהמחיר של הפרויקט יוזל משמעותית, זה שהתהליך לוקח הרבה אבל הרבה פחות זמן. כלומר, תוך כמה חודשים בודדים יכול להיות לכם בית עומד, זאת בשונה מבית מבטון שלוקח לבנות בממוצע בין שנה לשלוש שנים. 

בנוסף, הבניה נחשבת לתהליך הרבה יותר מדויק והרבה יותר נקי. כלומר, נניח שאנחנו עכשיו מתכננים בסרטוט של הפרויקט של הבית שלנו קיר, מדובר בבניה של קיר גבס. הקיר מגיע ישירות מהמפעל, אנחנו שמים אותו על הקונסטורקציה הקלה שנבנתה והנה לנו קיר ישר, מדויק ונקי. 

יחד עם זאת, למרות שמדובר באחד התהליכים שתפסו תאוצה אדירה בשנים האחרונות, בעיקר בשל השילוב של בניה קלה עם בניה ירוקה והצורך העז שעלה לשמירה על הסביבה שלנו, יש כמה דברים שחשוב לדעת על בניה קלה לפני שמתחייבים לפרויקט. 

בניה קלה תקנים

מכיון ואתם הולכים לבנות בית בו אתם והאנשים הכי יקרים לכם הולכים לגור ולא בית בובות, אתם חייבים לוודא שכל החומרים, הפאנלים הקונסטרוקציות והמוצרים שנכנסים בתהליך הם בעלי תו תקן. יש לכך כמה סיבות. מבנה שבנוי בבניה קלה חשוף הרבה יותר לסיכום לקריסה בגין התחממות בשל החומרים מהם המבנה עשוי. אבל זה לא העניין, לבית ייקח המון זמן להישרף במקרה של תאונה שלא נדע, ויהיה לאנשים בפנים מספיק זמן לברוח. הבעיה היא עם החומרים שנמצאים בתוך הבית ופולטים רעלים בזמן השריפה. ממש כמו שפלסטיק נשרף. לכן, מאוד חשוב כל הנושא הזה של תו תקן באופן כללי, בטח בבנייה קלה. 

כלומר, עליכם לוודא שכל המוצרים שאתם מכניסים הביתה הקשורים לבניית הפרויקט עומדים בתקנים ישראלים מסוג 931 ומסוג 921 משום שאלו תקנים שבודקים בדיוק את הנושא הזה של שחרור כימיקלים ורעלים בזמן שריפה. ככל שהחומרים יותר איכותיים ומחזיקים ביותר תווי תקן ככה גם המחיר למטר עולה ויש סיכוי גבוה שהבניה כבר לא תהיה 700-1,000 ש“ח למ“ר אלא משהו יותר בכיוון של 1,500-3000 ש“ח למ“ר. 

בטיחות ומקצוענות בבניה קלה

אחד הדברים הכי חשובים בבניה קלה הוא כל הנושא של המקצוענות והבטיחות. הרבה פעמים אנשים מכנים את הבניה גם בניה מתקדמת. הסיבה לכך היא משום שהיא מתועשת ורוב האלמנטים מוכנים במפעל, הכל סופר מדויק וזה נממד במילימטרים, לעומת בניה מבטון שהיא נמדדת בסנטימטרים. זה אומר שאם עובדים בצורה מדויקת, כל הקורות במפעל חייבים להיות מורכבים ברמת דיוק גבוהה מאוד וכאן יש חשיבות רבה לקבלן ובעלי המקצוע איתם בחרתם לעבוד. כי הדיוק חשוב כאן מאוד. 

אי התאמה ולו בסנטימטר גורם לבעיות בזמן העבודה. אלתורים יכולים לגרום לליקויי בניה ויש כאן את כל הנושא של אחריות. סופר חשוב לבדוק היטב את הקבלן לפני שאתם בוחרים בו, להתייעץ עם אנשים שבנו בית בבנייה קלה בעצמם, לבדוק את הניסיון, רמת המקצועיות, הגימורים, איכות החומרים ורק אז לקבל החלטה. 

לסיכום, בניה קלה היא שיטת בניה שבה אין שימוש בבלוקים, בטון וטיח. במקום החומרים הללו עושים שימוש בלוחות מיוחדים אותם מתקינים על גבי קונסטרוקציות מיוחדות עשויות עץ או פלדה בשילוב חומרי בידוד ייחודיים. כל מרכיבי המבנה נבנים במפעל ייעוד וההרכבה נעשית במקום על ידי קבלן המתמחה בבניה קלה. בשוק בישראל עדיין אין הרבה אפשרויות בבחירת בעלי מקצוע וקבלנים העוסקים בתחום הבניה, שכן התחום מתפתח ולכן חשוב לבצע סקר שוק מקיף, לראות שהבחירה מספקת מענה לכל הצרכים שלכם ולראות איזה שיקול אתם עושים. כלומר, האם אתם בוחרים בקבלן המשווק את עצמו כקבלן מפתח ומספק את כל השירותים כולל אדריכל המפקח על התהליך תחת קורת גג אחת, או שאתם בוחרים את בעלי המקצוע בנפרד מה שעלול לייקר את עלות הפרויקט אבל יביא המון יתרונות אחרים כמו שקיפות, אחריות ועוד. 

השאירו פרטים

בניה קלה
בניה קלה

בניה קלה

בניה קלה היא שם כולל למגוון רחב של טכנולוגיות בניה שהן לא בטון שהיא בעצם בניה רטובה, הבניה הסטנדרטית אותה כולם מכירים. למעשה, כל תהליך

Read More »
התקשרו עכשיו