תקרת רביץ

תוכן עניינים

אם אתם מחפשים את התקרה החזקה ביותר, שעומדת בכל תקני הבנייה ובכל התקנים הרלוונטיים למבנים בישראל, תקרת בטון יצוק היא התקרה המתאימה לכם. יחד עם זאת, ישנן גם אפשרויות נוספות, זולות יותר וקלות יותר לבנייה ואחת הבולטות שבהן היא זו של תקרת רביץ. מהי תקרת רביץ? מה הופך אותה לכל כך זולה? האם התקרה עומדת בתקן הישראלי והאם היא בטוחה לשימוש? כל התשובות לכל השאלות, בשורות הבאות.

מהי תקרת רביץ?

תקרת רביץ היא תקרה המיושמת במבנים המכוסים בגג עץ עם שכבת רעפים עליונה. התקרה מבוססת על הצמדת רשת לתחתית קורות העץ הרוחביים של הגג באופן שהרשת מכסה את כל שטח המבנה. לאחר מתיחת הרשת מיושמת על גבה שכבת טיח בטון באמצעות מריחה או התזה ולאחר מכן מבוצע גמר באמצעות צבע. המשמעות היא שחוזקה של תקרה זו כחוזק שכבת טיח רגילה. זאת ועוד, תקרת רביץ יכולה להיות גם מאוד רגישה לתנודות קרקע ולפגעי מזג אוויר ולכן יישום שלה מחייב התקנת גג רעפים שיגן עליה מפני רטיבות וקרינת שמש ישירה. כמו כן, תקרה זו אינה מותרת לבנייה באזורים שונים ברחבי הארץ, כמו למשל בקרבת נמל התעופה בן גוריון שם יכול הדף רעש המטוסים להחליש את חוזק התקרה לאורך זמן.

האם מדובר בתקרה בטוחה?

מבחינת בטיחות, תקרת רביץ היא תקרה בטוחה לחלוטין והסיבה לכך היא שגם אם נוצר כשל בשכבת הטיח, התוצאה תהיה נפילה של חלקי טיח קטנים, חלקים שלא יכולים לגרום כל נזק. הרשת עצמה מחוזקת לגג העץ כך שאין חשש לנפילתה, אם כי גם הרשת עצמה היא מאוד דקה וקלה ואינה יוצרת סכנה כלשהי. מצד שני, תקרת רביץ היא תקרה מאוד זולה וקלה לביצוע ולכן רבים הבונים בתים פרטיים עם גג רעפים בוחרים בה כאופציה המועדפת עליהם. אם אתם מודעים היטב ליתרונות ולחסרונות של התקרה ואם שקלתם אותם אלה מול אלה, כל החלטה שתקבלו לגבי התקנת תקרת רביץ היא החלטה לגיטימית.

מי מתקין תקרת רביץ?

תקרת רביץ היא שיטת בניית תקרה מאוד קלה ומאוד פשוטה ולכן כל קבלן יודע להציע אותה ללקוחותיו. יחד עם זאת, לא כל הקבלנים בונים תקרות רביץ, כשבמרבית המקרים מדובר בעקרון מקצועי שהקבלנים אינם רוצים לחצות אותו. מבחינתם תקרה חייבת להיות עשויה בטון וזהו המודל היחיד שהם מציעים. כיום, כשיתרונות הבנייה הקלה צפים ועולים, אין שום סיבה לבטל את האופציה של תקרת רביץ כאופציה כדאית ולגיטימית. מה שכן, כדאי וחשוב שתקרה כזאת תיבנה על ידי גורם מקצועי בעל ניסיון בעבודה עם תקרות רביץ, גורם מקצועי שיודע גם לבנות את התקרה וגם לספק לה את ההגנה הנדרשת לה על מנת להבטיח את עמידותה לאורך שנים ארוכות.