שלבניה

תוכן עניינים

אחד האתגרים המקצועיים בהתקנת דלתות וחלונות הוא האתגר של איטום אסתטי ופונקציונלי של קו החיבור בין מסגרת החלון או הדלת עם טיח הקיר מסביב. קו חיבור זה יכול להיות מעודן למדי מבחינה אסתטית, אבל הוא יכול לכלול בתוכו גם שברי טיח וחורים שבולטים מעבר למסגרת הדלת או החלון. מבחינה פונקציונלית, קו חיבור שאינו אטום כראוי, פוגע בבידוד ויכול לאפשר חדירה של מים, אבק ורעש. שלבניה היא למעשה תוספת חומר המותקנת מסביב למסגרת הדלת או החלון כהלבשה המיועדת להסתיר את כל קו החיבור וליצור מראה אסתטי ואחיד של השתלבות המסגרת בתוך הקיר.

שלבניה מחומרי גלם שונים

כאמור, שלבניה היא הגדרה כללית של תוספות הלבשה למסגרת חלון או דלת ולצורך ייצורה ניתן לעשות שימוש במגוון חומרי גלם, בדרך כלל בהתאמה למסגרת החלון או הדלת. כך למשל, אם אתם מתקינים חלון אלומיניום חדש, תוכלו להזמין הלבשה היקפית שעשויה אף היא מאלומיניום בעיצוב ובגוון זהה למסגרת החלון. הלבשה זו, הלוא היא שלבניה, מעבה את המסגרת ומרחיבה אותה אל תוך שטח הקיר ויוצרת נוכחות רחבה יותר לחלון בתוך הקיר. לעומת זאת, אם אתם מתקינים דלת עץ, תוכלו להזמין שלבניה מעץ, וגם במקרה הזה תהיה ההלבשה עשויה עץ באותו עיצוב ובאותו גוון של משקוף הדלת.

אחרי שאמרנו את זה, שלבניה היא פריט עיצוב לכל דבר ועניין וככזה, ניתן ליישם אותה במגוון רחב של עיצובים וסביב שורה של מטרות עיצוב. כך משל, ניתן לנצל את השלבניה לצורך יצירת מסגרת מובלטת ומובחנת לחלון על ידי יצירת מעטפת הלבשה רחבה בגוון ניגודי, משלים או פשוט שונה מהגוון הדומיננטי של החלון. ניתן גם ליישם שלבניה עשויה עץ סביב חלון בלגי כדי לחדד סגנון עיצוב כפרי. לחילופין, ניתן ליצור שלבניה מתכתית למשקוף עץ של דלת או ליצור שילובים שונים של חומרי גלם לרבות שימוש בתרכובות פולימריות שבאמצעותן ניתן ליצור ולחדד קווי עיצוב מודרני.

האם זה הכרחי ליישם שלבניה כמסגרת הלבשה?

ובכן, התשובה היא לחלוטין לא. במרבית המקרים, ניתן בהחלט לטפל בקו החיבור בין המשקוף או מסגרת החלון ובין הקיר באמצעות מריחת חומר איטום לאורך קו החיבור. איטום זה ממלא גם את המטרה הפונקציונליות של בידוד מלא וגם יוצר חיבור אסתטי ואחיד בין המסגרת ובין הקיר. הבחירה ביישום שלבניה יכולה להיות בחירה יחידה כאשר הפגמים בקיר שמקיף את המשקוף או מסגרת החלון הם כל כך עמוקים שנדרשת שכבה עבה של הלבשה בכדי לכסות אותם, או בחירה חופשית כאשר הערך העיצובי של ההלבשה הרחבה הוא גבוה יותר מהערך של מריחת פס איטום מסביב לדלת או מסגרת החלון. את ההחלטה כדאי לקבל בייעוץ של איש המקצוע המתקין לכם את החלונות או הדלתות ולא לשכוח לקחת בחשבון גם את ההיבט העיצובי של ההחלטה.