דיבל דפיקה

תוכן עניינים

מה זה דיבל דפיקה? האם הוא יעיל וחזק כמו השילוב של בורג עם דיבל רגיל? האם ישנם שימושים ספציפיים שעבורם ניתן להשתמש בו לעומת שימושים אחרים בהם עדיף לדבוק במודל המסורתי של דיבל עם בורג? האם ניתן גם להבריג את דיבל הדפיקה או שהשימוש בו הוא רק באמצעות מכת פטיש? כל התשובות לכל השאלות, בשורות הבאות.

מה זה דיבל דפיקה?

דיבל הוא מעין שרוול פלסטיק אותו מחדירים אל תוך קדח בקיר על מנת ליצור חיכוך רב, ובתוכו מבריגים בורג שבאמצעותו ניתן לעגן פריטים שונים לקיר או לחזק חיבורים בין משטחים שונים. השימוש הרגיל בדיבלים מבוסס על החדרת דיבל עם שיני אחיזה אל תוך הקדח ורק לאחר מכן להחדיר את הבורג באמצעות הברגתו לאורך הדיבל. דיבל דפיקה הוא למעשה מערכת של שני רכיבים, הדיבל והבורג/ מסמר גם יחד. במערכת זו החדרת הדיבל לקדח נעשית באמצעות דפיקת המסמר כך שהמכה גם מחדירה את הדיבל לקיר וגם נועלת בתוכו את המסמר. למעשה מדובר בפריט שמאפשר לקצר תהליכי עבודה, אם כי יש לכך מחיר.

האם ניתן להשתמש בדיבל הדפיקה בכל יישום?

ובכן, דיבל דפיקה הוא אמצעי מאוד יעיל לקצר תהליכי עבודה, אך בדרך כלל אינו מסוגל לספק את אותו חוזק מבני שמספק המודל המסורתי של דיבל בנפרד ובורג בנפרד. היעדר החוזק המבני נובע גם מהיעדר שיני האחיזה בדיבל (על מנת להקל את החדרתו לקדח בדפיקה) וגם מהיעדר מוטיב ההברגה של הבורג בתוך הדיבל. בכדי לאפשר את החדרת הדיבל לקדח ובמקביל החדרת המסמר לדיבל באמצעות דפיקה, הדיבל אינו כולל שיני אחיזה והבורג הוא בעל הברגה עדינה מאוד שהופכת אותו למעשה למסמר בעל אחיזה נמוכה יותר מאשר בורג.

המשמעות של כל זה היא שהאפשרות של דיבל דפיקה היא אפשרות שהופכת להיות רלוונטית רק ביישומים ספציפיים בהם החוזק המבני הוא אינו מרכיב מפתח. כך למשל, אם אתם רוצים לתלות תמונה בסלון, דיבל דפיקה בהחלט יכול להתאים לכם, אבל אם אתם מבקשים להתקין מדף כבד, עדיף לבחור באופציה של דיבר רגיל עם בורג. כמו כן, בשימוש בדיבל דפיקה, חשוב מאוד שקוטר הקדח יהיה כמה שיותר צר על מנת למנוע חופש שבתוכו יוכל הדיבל לזוז ולבסוף להישמט מתוכו. בכל מקרה, בעבודות שמידת החוזק המבני שלהן יכול להוות בעיה בטיחותית או לסכן רכוש, ההמלצה החד משמעית היא להשתמש בדיבל רגיל עם בורג. דיבל דפיקה הוא פריט מאוד יעיל ומאוד קל לעבודה, אבל הוא מתאים ליישומים ספציפיים אליהם הוא נועד. אין טעם להשוות בין השניים ואין טעם לבטל את האחד על פני השני. ישנם מצבים בהם נעדיף דיבל רגיל עם בורג ומצבים אחרים בהם דיבל דפיקה בהחלט נותן לנו את הערך המקסימלי.