מה זה בעצם חריגות בניה?

תוכן עניינים

אף אחד מאיתנו לא רוצה לעבור על החוק, אך לעיתים נעבור על החוק מבלי להיות מודעים לכך. זוהי הסיבה שבגללה חובה להכיר את כל הנושא של חריגות בניה. כפי שאתם מבינים ומתארים לעצמכם אי אפשר לבנות בחופשיות, גם אם זה נראה לכם סביר. הינה מה שאתם צריכים לדעת על חריגות בניה, ועל הדרך בה ניתן להימנע מלעבור על החוק.

חריגות בניה הן כל מיני פעולות שנעשות בניגוד לחוק התכנון והבנייה של הרשות העירונית. במדינת ישראל יש חוקים ברורים בכל הנוגע לבניה של מבנים, נדרש לעשות זאת תוך קבלת אישורים מתאימים. אם כל אחד היה בונה ככל העולה על רוחו, מיותר לציין מה היה יכול לקרות. אחרי שתקראו את המידע במאמר הבא, לא יהיו לכם ספקות בנוגע לעניין חריגות הבניה. תדעו מתי תוכלו לבנות, ואיך תוכלו להרחיב את ביתכם מבלי להיחשב עבריינים.

 

כיצד מתבצעת חריגת בניה?

יכולים להיות אופנים רבים של חריגות בניה, לא תמיד החריגה תהיה זהה בכל המקרים. יש כאלה שחורגים מעט, אחרים יכולים לחרוג בצורה יחסית דרסטית. חריגת בניה יכולה להיות תוספת והרחבת המבנה הקיים מבלי לקבל על כך היתר כתוב וברור. בנוסף ישנם כאלה שחורגים מגבולות המגרש שהוקצה להם, וגוזלים שטח של אנשים אחרים. אפשרות שלישית של חריגת בניה תהיה שימוש בנכס שלא על פי ההגדרה שלו. לכל שטח ישנה הגדרה איזה סוג של נכס ניתן יהיה לבנות עליו, אסור לחרוג מהגדרה זו.

 

איך מזהים חריגות בניה?

חריגות בניה קטנות יהיה קשה מאוד לזהות, לכן יש כאלה שלוקחים את הסיכון. הם מבינים כי רק אם מישהו ידווח על חריגת הבניה הם ימצאו את עצמם מסתבכים עם החוק. כל עוד אף אחד לא שם לב, ניתן יהיה להמשיך בשגרת החיים הרגילה. אך ברגע שמישהו מדווח לרשות המקומית על חריגת הבניה, המציאות עשויה להשתנות לבלי היכר. לעיתים אנשי מקצוע מטעם הרשות המקומית מגיעים למבנה מסוים כדי לבצע בדיקות בהקשר הזה. מוטב כי אתם תדעו שאינכם מסתבכים עם החוק, ואינכם עלולים לשלם על כך ביוקר. 

 

מה קורה במידה ומזהים חריגות בניה?

ההודעה כי נתפסת על חריגות בניה אינה הודעה משמחת, יש כאלה שמאוד ילחצו ממנה. אך חשוב להבין כי לא מדובר על סוף העולם, יש מה לעשות כדי למזער את הנזקים. ניתן יהיה לפנות לרשות המקומית על מנת לקבל היתר בניה, כך תסדירו את חריגת הבניה. במידה והרשות המקומית אינה מאפשרת את היתר הבניה, תהיה לכם אפשרות לפרק את חריגת הבניה. כמעט כל חריגת בניה ניתנת לפירוק, אך יש כאלה שנמנעים מלעשות זאת. עם המומחים של Ipac תוכלו לדעת כי אתם בידיים הכי בטוחות שיש: https://www.ipac.co.il/

 

הוציאו היתר בניה לפני תחילת הבניה

מה שאתם צריכים לדעת זה שאפשר למנוע חריגות בניה, אינכם אמורים להגיע למצב שכזה. כל מה שאתם צריכים לעשות זה להוציא היתר בניה לפני תחילת העבודה עצמה. כלומר תקבלו אישור על הבניה, דבר שיגרום לכם לדעת כי אתם פועלים בדיוק לפי החוק במדינת ישראל. עם קבלת היתר הבניה, ניתן יהיה לבנות בדיוק את מה שתכננתם ללא יוצא מן הכלל. תמצאו את עצמכם מרוויחים הרבה מעבר למה שדמיינתם לעצמכם. המציאות שהייתה לא ברורה עד לא מזמן, תהפוך להיות חד משמעית. כמובן שלכל היתר בניה יהיו את המגבלות שלו, חובה עליכם להקפיד עליהם כדי שלא תסתבכו שוב עם החוק.