Categories
בלוג

פיילה

פיילה הוא מונח ישראלי ידוע ומשמעותו היא גיגית, אלא שבענף הבנייה לעולם לא תמצאו איש מקצוע שנוקט במונח גיגית והמונח המקצועי נותר בעינו, פיילה. הפיילה היא למעשה גיגית שעשויה בדרך כלל מפלסטיק, אך יכולה להיות עשויה גם ממתכת ומטרתה לשמש כפלטפורמה לערבוב חומרים ויצירת תערובות הנדרשות לתהליך הבנייה. כך למשל, תערובות מלט ובטון בעבודות שיפוץ קטנות מבוצעות באמצעות פיילה שאליה שופכים את החומר הצמנטי, האגרגטים והמים ומערבבים עד לקבלת התערובת המבוקשת.

שימוש בפיילה

עבודה עם פיילה היא עבודה שצריך לבצע בצורה מאוד מסודרת על מנת שאותה פיילה תוכל להאריך ימים ולא להיהרס בכל פרויקט מחדש. הכלל הראשון הוא שלאחר כל שימוש בפיילה, יש לשטוף אותה היטב ולהסיר ממנה משקעים של מלט, בטון או כל תערובת אחרת שהוכנה בתוכה. אי שטיפתה תוביל להצטברות משקעים שמהר מאוד יכפילו וישלשו את משקלה באופן שיהפוך אותה לנטל על העובדים. משקעים אלה גם יכולים להתפורר ולפגוע בתערובות שיכינו בתוך הפיילה בעתיד.

שנית, בהכנת התערובות בתוך הפיילה, לרוב נעשה שימוש בכלי עבודה כמו מעדר או טורייה, לצורך ערבוב החומרים ויצירת התערובת. בשלב הזה חשוב מאוד להקפיד על כך שמכות המעדר לא פוגעות בדופן הפיילה באופן שיכול לחורר אותה, לקרוע אותה ולהרוס אותה באופן מוחלט. אם תקפידו על שני הכללים הפשוטים האלה, תוכלו להעניק לפיילה שלכם חיים ארוכים מאוד של לא פחות מכמה שנים בהן היא תוכל לשרת אתכם נאמנה בכל פרויקט בו תהיו מעורבים.

מהו גודל הפיילה האידיאלי?

פיילה הוא אמצעי שמשמש לפרויקטים קטנים ולכל היותר לעבודות מלט, טיח וגבס בפרויקטי שיפוץ דירה. בפרויקטים גדולים יותר הערבוב מבוצע במכשור ייעודי כמו מערבל בטון נייד, ממונע או ידני. מהסיבה הזאת, ההנחה שרצוי שהפיילה תהיה כמה שיותר גדולה היא הנחה שגויה לגמרי. מצד אחד, אתם רוצים פיילה שתהיה מספיק גדולה בכדי לאפשר יצירת כמה שיותר חומר בבת אחת ולא לפרק את תהליך העבודה לשלבים של הכנה – יישום, הכנה – יישום, הכנה – יישום. מצד שני, אתם לא רוצים להגיע למצב בו הרבה חומר נזרק מכיוון שהפיילה מאפשרת לכם ליצור כמות גדולה של תערובת אך בסוף אתם עושים שימוש רק בחלק קטן ממנה ואת כל השאר אתם פשוט משליכים לפח. אחרי שאמרנו את זה, גודל הפיילה הוא פרמטר שעליו תחליטו לאחר שתצברו קצת ניסיון בעבודה איתה ותוכלו לבדכם להבין מהו הגודל האידיאלי עבורכם.

Categories
בלוג

החלפת ברז ניל

ברז ניל הוא ברז שמותקן כמעט בכל בית, אך לרוב אינו נראה כלפי חוץ. המדובר באותו ברז שמותקן מתחת לכיור המטבח או כיור חדר האמבטיה, ואשר מיועד לחבר בין הצנרת בקיר ובין הכלים הסניטריים השונים באמצעותם אנו עושים שימוש במים. אם תביטו מתחת לכיור המטבח שלכם תראו שני ברזי ניל, האחד למים קרים והאחד למים חמים. שניהם מחוברים לצנרת היוצאת מן הקיר ומכל אחד מהם יוצא צינור גמיש המחובר לברז הכיור.

איך מבצעים החלפת ברז ניל?

מאחר וברז ניל מחובר ישירות לצנרת הבית, לפני כל פעולה של החלפת ברז ניל, הדבר הראשון שאתם רוצים לעשות הוא לגשת לברז המים הראשי של הדירה ולסגור אותו כך שאתם סוגרים למעשה את כל אספקת המים לבית. אם לא תעשו כן, ברגע שתתחילו לפרק את הברז מההברגה, המים מצנרת הקיר יפרצו החוצה ויציפו את החדר. לאחר שסגרתם את הברז הראשי, פנו את אזור העבודה ופרשו סמרטוט או שניים, שכן קצת מים שהיו אגורים כבר בתוך הצנרת צפויים להישפך במקום. כעת סגרו את ברז הניל ונתקו ממנו את הצינור ההולך לברז הכיור.

כעת, עם מפתח צינורות (או מפתח שוודי אם ישנו אזור אחיזה מובנה בברז), הבריגו את הברז לפתיחתו וניתוקו מן הקיר. לאחר ניתוק הברז צפויים להישפך מעט מים, אך אל תיבהלו. כל עוד הברז הראשי סגור, הזרם ייפסק מייד ולא יגרום להצפה. כעת נקו את משקעי החלודה מההברגה של צנרת הקיר וודאו שההברגה תקינה. נקו את האזור כולו ממשקעי עפר, טיח וחלודה שאולי הצטברו מסביב והצטיידו בברז ניל החדש שקניתם.

סביב ההברגה של ברז הניל כרכו מספר ליפופים של טפלון ועליו מספר ליפופים של סיבי צמר סלעים. טפלון הוא חומר איטום שמתאים לברזי פלסטיק ופליז, בעוד צמר סלעים הוא הכרחי בצנרת מתכת. מאחר וצנרת הקיר עשויה בדרך כלל ממתכת, מומלץ בכל מקרה ללפף כמה סיבים של צמר סלעים על מנת להבטיח כי לא תהיה נזילה. כעת, הכניסו את הברז אל מקומו והבריגו אותו, תחילה בצורה ידנית ולאחר מכן חזקו לסיום באמצעות מפתח צינורות.

כעת, חברו את הצינור המוביל לברז הכיור וודאו שברז הניל עדיין סגור. פתחו את הברז הראשי של הבית, וודאו שאין נזילות מחיבור הברז לקיר ופתחו את ברז הניל. בדקו כי אין נזילות מאף חיבור ואם הכל תקין, ההחלפה בוצעה בצורה מושלמת.

Categories
בלוג

איך לחתוך קרמיקה

חיתוך קרמיקה היא פרוצדורה דומה מאוד לחיתוך זכוכית ומבוססת על החלשת הקרמיקה לאורך קו החיתוך ולאחר מכן הפעלת לחץ על האריח באופן שיוביל לשבירת הקרמיקה לאורך הקו החלש. המשמעות היא שלצורך חיתוך קרמיקה אין צורך בניסור אריח הקרמיקה מצד לצד, אלא רק ביצירת קו של חולשה כפי שנתאר בשורות הבאות.

תכנון וסימון החיתוך

המרכיב הראשון בתשובה לשאלה איך לחתוך קרמיקה הוא דווקא מרכיב התכנון והסימון של קו החיתוך הנדרש. חיתוך זה צריך להתבצע בהתאם למרחב בו מיועד האריח להשתלב. כך למשל, כאשר מדובר באריח רצפה שיש לשלב בין הקיר ובין האריח השלם האחרון שניתן היה להכניס, או באריח חיפוי לקיר באמבטיה שאותו אנו רוצים לחתוך בצורה מסוימת בכדי ליצור דוגמה עיצובית ספציפית. ישנם כלים מיוחדים לצורך ביצוע מדידות וסימונים על פני אריחי קרמיקה אך ניתן לבצע את כל הסימונים הנדרשים גם באמצעות סרגל מידה רגיל.

איך לחתוך קרמיקה הלכה למעשה?

לאחר שסימנתם את הקו שלאורכו אתם רוצים לחתוך את הקרמיקה, עליכם ליצור חיתוך שטחי של פני השטח לאורך הקו המסומן. את החיתוך יש לבצע באמצעות חותך קרמיקה ייעודי או באמצעות מכונה ידנית שמסייעת לכם לייצב את האריח במקומו ולבצע את החיתוך במהירות ובקלות. יחד עם זאת, יש שיגידו שגם סכין יפנית יכולה להספיק כל עוד אתם מצליחים ליצור קו שמחליש את הקרמיקה לאורכו במידה הנדרשת. כשבידיכם כלי החיתוך הנדרש, עברו איתו לאורך הקו שסימנתם ועשו זאת תוך הפעלת לחץ על האריח, לא לחץ רב מדי אבל כזה שיאפשר לא רק יצירת שריטה על פני השטח, אלא חתך של ממש.

לאחר שביצעתם את החתך הנדרש כל שנותר לכם לעשות הוא לתת מכה לאריח. את המכה יש לתת לאורך האריח כך שקו החיתוך הוא אנך וכשהמכה עצמה אינה ניתנת רק בצד אחד של קו החיתוך אלא במקביל משני צדדיו. לשם כך תוכלו להניח על האריח חפץ קשיח רחב מסוים כמו פלס או לבנה קטנה ולתת לה מכה מלמעלה. מכה זו תעביר זעזוע בתוך האריח ותגרום לשבירתו באזור החלש ביותר שלו, אזור שאותו אתם שרטטתם במדויק באמצעות חריצת האריח לאורך קו הסימון.

אם אינכם יודעים איך לחתוך קרמיקה וזוהי לכם הפעם הראשונה, מומלץ לנהוג תחילה בעדינות באריחים ורק לאחר שתתגבשו סביב הטכניקה המדויקת, תוכלו לבצע אותה בצורה בטוחה ומהירה יותר.

Categories
בלוג

תקרת רביץ

אם אתם מחפשים את התקרה החזקה ביותר, שעומדת בכל תקני הבנייה ובכל התקנים הרלוונטיים למבנים בישראל, תקרת בטון יצוק היא התקרה המתאימה לכם. יחד עם זאת, ישנן גם אפשרויות נוספות, זולות יותר וקלות יותר לבנייה ואחת הבולטות שבהן היא זו של תקרת רביץ. מהי תקרת רביץ? מה הופך אותה לכל כך זולה? האם התקרה עומדת בתקן הישראלי והאם היא בטוחה לשימוש? כל התשובות לכל השאלות, בשורות הבאות.

מהי תקרת רביץ?

תקרת רביץ היא תקרה המיושמת במבנים המכוסים בגג עץ עם שכבת רעפים עליונה. התקרה מבוססת על הצמדת רשת לתחתית קורות העץ הרוחביים של הגג באופן שהרשת מכסה את כל שטח המבנה. לאחר מתיחת הרשת מיושמת על גבה שכבת טיח בטון באמצעות מריחה או התזה ולאחר מכן מבוצע גמר באמצעות צבע. המשמעות היא שחוזקה של תקרה זו כחוזק שכבת טיח רגילה. זאת ועוד, תקרת רביץ יכולה להיות גם מאוד רגישה לתנודות קרקע ולפגעי מזג אוויר ולכן יישום שלה מחייב התקנת גג רעפים שיגן עליה מפני רטיבות וקרינת שמש ישירה. כמו כן, תקרה זו אינה מותרת לבנייה באזורים שונים ברחבי הארץ, כמו למשל בקרבת נמל התעופה בן גוריון שם יכול הדף רעש המטוסים להחליש את חוזק התקרה לאורך זמן.

האם מדובר בתקרה בטוחה?

מבחינת בטיחות, תקרת רביץ היא תקרה בטוחה לחלוטין והסיבה לכך היא שגם אם נוצר כשל בשכבת הטיח, התוצאה תהיה נפילה של חלקי טיח קטנים, חלקים שלא יכולים לגרום כל נזק. הרשת עצמה מחוזקת לגג העץ כך שאין חשש לנפילתה, אם כי גם הרשת עצמה היא מאוד דקה וקלה ואינה יוצרת סכנה כלשהי. מצד שני, תקרת רביץ היא תקרה מאוד זולה וקלה לביצוע ולכן רבים הבונים בתים פרטיים עם גג רעפים בוחרים בה כאופציה המועדפת עליהם. אם אתם מודעים היטב ליתרונות ולחסרונות של התקרה ואם שקלתם אותם אלה מול אלה, כל החלטה שתקבלו לגבי התקנת תקרת רביץ היא החלטה לגיטימית.

מי מתקין תקרת רביץ?

תקרת רביץ היא שיטת בניית תקרה מאוד קלה ומאוד פשוטה ולכן כל קבלן יודע להציע אותה ללקוחותיו. יחד עם זאת, לא כל הקבלנים בונים תקרות רביץ, כשבמרבית המקרים מדובר בעקרון מקצועי שהקבלנים אינם רוצים לחצות אותו. מבחינתם תקרה חייבת להיות עשויה בטון וזהו המודל היחיד שהם מציעים. כיום, כשיתרונות הבנייה הקלה צפים ועולים, אין שום סיבה לבטל את האופציה של תקרת רביץ כאופציה כדאית ולגיטימית. מה שכן, כדאי וחשוב שתקרה כזאת תיבנה על ידי גורם מקצועי בעל ניסיון בעבודה עם תקרות רביץ, גורם מקצועי שיודע גם לבנות את התקרה וגם לספק לה את ההגנה הנדרשת לה על מנת להבטיח את עמידותה לאורך שנים ארוכות.

Categories
בלוג

שלבניה

אחד האתגרים המקצועיים בהתקנת דלתות וחלונות הוא האתגר של איטום אסתטי ופונקציונלי של קו החיבור בין מסגרת החלון או הדלת עם טיח הקיר מסביב. קו חיבור זה יכול להיות מעודן למדי מבחינה אסתטית, אבל הוא יכול לכלול בתוכו גם שברי טיח וחורים שבולטים מעבר למסגרת הדלת או החלון. מבחינה פונקציונלית, קו חיבור שאינו אטום כראוי, פוגע בבידוד ויכול לאפשר חדירה של מים, אבק ורעש. שלבניה היא למעשה תוספת חומר המותקנת מסביב למסגרת הדלת או החלון כהלבשה המיועדת להסתיר את כל קו החיבור וליצור מראה אסתטי ואחיד של השתלבות המסגרת בתוך הקיר.

שלבניה מחומרי גלם שונים

כאמור, שלבניה היא הגדרה כללית של תוספות הלבשה למסגרת חלון או דלת ולצורך ייצורה ניתן לעשות שימוש במגוון חומרי גלם, בדרך כלל בהתאמה למסגרת החלון או הדלת. כך למשל, אם אתם מתקינים חלון אלומיניום חדש, תוכלו להזמין הלבשה היקפית שעשויה אף היא מאלומיניום בעיצוב ובגוון זהה למסגרת החלון. הלבשה זו, הלוא היא שלבניה, מעבה את המסגרת ומרחיבה אותה אל תוך שטח הקיר ויוצרת נוכחות רחבה יותר לחלון בתוך הקיר. לעומת זאת, אם אתם מתקינים דלת עץ, תוכלו להזמין שלבניה מעץ, וגם במקרה הזה תהיה ההלבשה עשויה עץ באותו עיצוב ובאותו גוון של משקוף הדלת.

אחרי שאמרנו את זה, שלבניה היא פריט עיצוב לכל דבר ועניין וככזה, ניתן ליישם אותה במגוון רחב של עיצובים וסביב שורה של מטרות עיצוב. כך משל, ניתן לנצל את השלבניה לצורך יצירת מסגרת מובלטת ומובחנת לחלון על ידי יצירת מעטפת הלבשה רחבה בגוון ניגודי, משלים או פשוט שונה מהגוון הדומיננטי של החלון. ניתן גם ליישם שלבניה עשויה עץ סביב חלון בלגי כדי לחדד סגנון עיצוב כפרי. לחילופין, ניתן ליצור שלבניה מתכתית למשקוף עץ של דלת או ליצור שילובים שונים של חומרי גלם לרבות שימוש בתרכובות פולימריות שבאמצעותן ניתן ליצור ולחדד קווי עיצוב מודרני.

האם זה הכרחי ליישם שלבניה כמסגרת הלבשה?

ובכן, התשובה היא לחלוטין לא. במרבית המקרים, ניתן בהחלט לטפל בקו החיבור בין המשקוף או מסגרת החלון ובין הקיר באמצעות מריחת חומר איטום לאורך קו החיבור. איטום זה ממלא גם את המטרה הפונקציונליות של בידוד מלא וגם יוצר חיבור אסתטי ואחיד בין המסגרת ובין הקיר. הבחירה ביישום שלבניה יכולה להיות בחירה יחידה כאשר הפגמים בקיר שמקיף את המשקוף או מסגרת החלון הם כל כך עמוקים שנדרשת שכבה עבה של הלבשה בכדי לכסות אותם, או בחירה חופשית כאשר הערך העיצובי של ההלבשה הרחבה הוא גבוה יותר מהערך של מריחת פס איטום מסביב לדלת או מסגרת החלון. את ההחלטה כדאי לקבל בייעוץ של איש המקצוע המתקין לכם את החלונות או הדלתות ולא לשכוח לקחת בחשבון גם את ההיבט העיצובי של ההחלטה.

Categories
בלוג

דיבל דפיקה

מה זה דיבל דפיקה? האם הוא יעיל וחזק כמו השילוב של בורג עם דיבל רגיל? האם ישנם שימושים ספציפיים שעבורם ניתן להשתמש בו לעומת שימושים אחרים בהם עדיף לדבוק במודל המסורתי של דיבל עם בורג? האם ניתן גם להבריג את דיבל הדפיקה או שהשימוש בו הוא רק באמצעות מכת פטיש? כל התשובות לכל השאלות, בשורות הבאות.

מה זה דיבל דפיקה?

דיבל הוא מעין שרוול פלסטיק אותו מחדירים אל תוך קדח בקיר על מנת ליצור חיכוך רב, ובתוכו מבריגים בורג שבאמצעותו ניתן לעגן פריטים שונים לקיר או לחזק חיבורים בין משטחים שונים. השימוש הרגיל בדיבלים מבוסס על החדרת דיבל עם שיני אחיזה אל תוך הקדח ורק לאחר מכן להחדיר את הבורג באמצעות הברגתו לאורך הדיבל. דיבל דפיקה הוא למעשה מערכת של שני רכיבים, הדיבל והבורג/ מסמר גם יחד. במערכת זו החדרת הדיבל לקדח נעשית באמצעות דפיקת המסמר כך שהמכה גם מחדירה את הדיבל לקיר וגם נועלת בתוכו את המסמר. למעשה מדובר בפריט שמאפשר לקצר תהליכי עבודה, אם כי יש לכך מחיר.

האם ניתן להשתמש בדיבל הדפיקה בכל יישום?

ובכן, דיבל דפיקה הוא אמצעי מאוד יעיל לקצר תהליכי עבודה, אך בדרך כלל אינו מסוגל לספק את אותו חוזק מבני שמספק המודל המסורתי של דיבל בנפרד ובורג בנפרד. היעדר החוזק המבני נובע גם מהיעדר שיני האחיזה בדיבל (על מנת להקל את החדרתו לקדח בדפיקה) וגם מהיעדר מוטיב ההברגה של הבורג בתוך הדיבל. בכדי לאפשר את החדרת הדיבל לקדח ובמקביל החדרת המסמר לדיבל באמצעות דפיקה, הדיבל אינו כולל שיני אחיזה והבורג הוא בעל הברגה עדינה מאוד שהופכת אותו למעשה למסמר בעל אחיזה נמוכה יותר מאשר בורג.

המשמעות של כל זה היא שהאפשרות של דיבל דפיקה היא אפשרות שהופכת להיות רלוונטית רק ביישומים ספציפיים בהם החוזק המבני הוא אינו מרכיב מפתח. כך למשל, אם אתם רוצים לתלות תמונה בסלון, דיבל דפיקה בהחלט יכול להתאים לכם, אבל אם אתם מבקשים להתקין מדף כבד, עדיף לבחור באופציה של דיבר רגיל עם בורג. כמו כן, בשימוש בדיבל דפיקה, חשוב מאוד שקוטר הקדח יהיה כמה שיותר צר על מנת למנוע חופש שבתוכו יוכל הדיבל לזוז ולבסוף להישמט מתוכו. בכל מקרה, בעבודות שמידת החוזק המבני שלהן יכול להוות בעיה בטיחותית או לסכן רכוש, ההמלצה החד משמעית היא להשתמש בדיבל רגיל עם בורג. דיבל דפיקה הוא פריט מאוד יעיל ומאוד קל לעבודה, אבל הוא מתאים ליישומים ספציפיים אליהם הוא נועד. אין טעם להשוות בין השניים ואין טעם לבטל את האחד על פני השני. ישנם מצבים בהם נעדיף דיבל רגיל עם בורג ומצבים אחרים בהם דיבל דפיקה בהחלט נותן לנו את הערך המקסימלי.

Categories
בלוג

דבק לבריקים

איך מדביקים בריקים לקיר? האם ניתן להשתמש בכל סוג של דבק לצורך הדבקת בריקים? האם ישנו דבק ייעודי לבריקים? ממה עשוי הדבק הזה וכיצד יש ליישם אותו? בשורות הבאות נסביר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על דבק לבריקים ואופן יישומו.

מה זה דבק לבריקים?

בשורות הבאות, הכוונה בבריקים היא ללבני אבן אמיתיות בתצורה האירופאית/ אמריקאית קלאסית של לבנה דקה ומוארכת, ולא לפוסטרים או לאריחי פלסטיק בצורת בריקים. בריקים אלה ניתנים להדבקה לקיר או להנחה זה על גבי זה כמו קיר לבנים קלאסי. דבק לבריקים הוא כמובן לא דבק רגיל והוא דומה יותר לדבק בו משתמשים להדבקת אריחי קרמיקה. למעשה זהו אותו דבק בדיוק. המדובר בחומר הנקרא דבק צמנטי ומכיל בתוכו צמנט, אגרגטים, שרפים ותוספים מיוחדים שמגבירים את מידת הסמיכות והדבקיות שלו מעבר לרמה של מלט רגיל. דבק זה מגיע בדרך כלל בגוון אפרפר וניתן לקנות אותו בתצורת שק אבקה אותה יש למהול בכמות מדודה של מים על מנת לקבל עיסה שתשמש להדבקת הבריקים.

כיצד משתמשים בדבק?

יישום דבק בריקים הוא עניין פשוט למדי. תחילה יש להכין כאמור את הדבק באמצעות ערבוב אבקת הדבק עם מים. לאחר שהתקבלה עיסת דבק אחידה, באמצעות שפכטל יש למרוח אזור קטן בקיר שאותו אנו רוצים לחפות באמצעות הבריקים ולהבריש את הדבק באמצעות מסרק שיניים ייעודי. פעולת הברשה זו יוצרת מעין תעלות בתוך הדבק הרך על מנת שהדבק לא ייצמד לאריח כשכבה אחת על כל שטחו, אלא באמצעות מספר שכבות הנפרדות זו מזו באמצעות אותם פסים שאנו יוצרים בהברשה. טכניקה זו פותחה לאחר שנתגלה כי היא מגדילה את החוזק המבני של עיגון הבריק לקיר. לאחר מכן לוקחים בריק בריק, כל פעם בריק אחד בנפרד, מורחים את הגב שלו בשכבה מאותו הדבק בדיוק ומצמידים אותו אל הקיר בקו ישר לשורת הבריקים בה הוא ממוקם ובאופן שיוצר דירוג לבנים ביחס לשורות שמתחתיו.

כיצד סותמים את המרווחים בין הבריקים?

לאחר שהצמדתם אתם כל הבריקים לקיר, אתם אמורים לקבל קיר בריקים כשבין כל בריק לבריק ישנו מרווח אחיד בעובי 1 ס"מ. את המרווח מומלץ לעשות באמצעות ספייסרים המונחים בין הבריקים תוך כדי ביצוע ההדבקה. מילוי המרווחים אינו מבוצע באמצעות דבק בריקים אלא באמצעות חומר מילוי הנקרא כוחלה ומתפקד כמו רובה באריחי חרסינה. את המילוי מומלץ ליישם באמצעות כיסוי של הקיר כולו ולאחר מכן ניקוי ושיוף הכוחלה מעל פני הבריקים באופן שחושף את הבריקים אך מותיר את הכוחלה בצורה מלאה בתוך המרווחים. בצורה זו מתקבל מראה אחיד ואסתטי יותר מאשר מילוי באמצעות הזלפת הכוחלה בין המרווחים. מידע נוסף על דבק בריקים ואופן היישום שלו, תוכלו לקבל במקומות המציעים את הדבק למכירה.

Categories
בלוג

אף מים

מה זה אף מים? האם מדובר בסוג של צינור? האם אף המים הוא רכיב בתוך מערכת הצנרת הביתית או מערכת הביוב הביתית? מה מטרתו של אף מים ועד כמה חשובה הנוכחות שלו במבנה? בשורות הבאות ננסה לענות על כל השאלות במידת פירוט כמה שיותר גדולה.

מה זה אף מים?

בניגוד למה שאתם יכולים להסיק לגביו משמו, אף מים הוא אינו צינור והוא אינו שייך למערכת המים או הביוב הביתית. אף מים הוא למעשה חריץ בתחתית של תקרות חוץ או אדני חלון ומטרתו היא הסטה של מי הגשם כך שלא ייזלו לאורך התקרה או אדן החלון. מטרתו של אף המים הוא לגרום למים להתרחק ממשטח האבן לכיוון הקצה שלה, שם יצטברו המים ויהפכו לטיפות כבדות שיטפטפו מטה במקום לנזול לאורך אדן החלון או תקרת החוץ.

איך יוצרים אף מים?

יצירת אף מים דורשת ידע מקצועי, לא מסובך אמנם, אבל כזה שחשוב לדעת ולהכיר. בסופו של דבר, יצירת האף צריכה להתבסס על ידע כיצד זורמים מים בצורה אופקית לאורך משטח וכיצד משפיע החומר ממנו עשוי אותו משטח על זרימת המים. כפי שאמרנו קודם לכן, אף המים הוא בעצם שיבוש של המרקם החלק והאחיד של תחתית אדן החלון או תקרת החוץ. שיבוש זה מפריע למים לנוע לאורך המשטח וגורם להם לנוע לעבר קצה אדן החלון שם הם מטפטפים מטה. המטרה היא לאסוף את המים הנוזלים על כל שטח תחתית אדן החלון או תקרת החוץ ולכן יש לדעת היכן למקם את אף המים כך שידע לתת מענה לכל המים הנוזלים בתחתית האדן ולא רק עד נקודה מסוימת.

כפי שאמרנו קודם לכן, אף המים מיועד לשבש את המשטח החלק והאחיד של אדן החלון ואת זה ניתן להשיג באמצעות יצירת בליטה או באמצעות יצירת חריץ. בליטה תגרום למים לזרום לאורך הבליטה עד קצה אדן החלון או התקרה ולטפטף מטה. חריץ יגרום למים לטפטף ממש לאורך החריץ עצמו שכן החריץ עצמו יוצר מעין קצה שלאורכו יכולים המים להצטבר, להפוך לכבדים יותר ולטפטף. על כן, השיטה השכיחה ביותר ליצירת אף מים היא שיטת החריץ שהיא גם הקלה והזולה יותר ליישום. את החריץ יש לבצע באזור הפנימי ביותר של המשטח, אליו מגיעים המים. אם מדובר באדן חלון, יש לבצע את החיבור כמה שיותר קרוב לחיבור של אדן החלון עם הקיר האנכי מתחתיו. במקרה של תקרת חוץ, למשל ברחבת הכניסה לבניין משותף, יש לבצע את החריץ לאורך המעטפת החיצונית של תקרת החוץ בנקודה הפנימית ביותר אליהם יכולים המים לנזול מקירות המבנה האנכיים שמעל התקרה. בצורה זו, כל המים שייזלו לעבר תחתית תקרת החוץ או אדן החלון יוכלו להיות מנוקדים על ידי אף המים.

Categories
בלוג

איך מכינים טיח

טיח הוא תערובת של חומר צמנטי עם אגרגטים בתוספת מים. הכנת טיח בעידן המודרני אינה מתבצעת מחומרי הגלם הפרטניים שלו, אלא מתערובות מוכנות שניתן לרכוש ולערבב עם מים. אז איך מכינים טיח לבית? האם הכנת טיח לקירות פנים שונה מהכנת טיח לקירות חוץ? האם שיטת יישום הטיח משפיעה על אופן הכנת הטיח? בשורות הבאות ננסה לענות על כל השאלות בפירוט.

איך מכינים טיח?

כדי להכין טיח, בין שלצורך ביצוע תיקוני טיח ובין שלצורך טיוח קיר שלם, יש להצטייד תחילה בתערובת טיח מוכנה אותה ניתן לקנות בכל עסק המוכר חומרי בניין. האתגר האמיתי העומד בפניכם הוא ממש בשלב הזה, בו עליכם לבחור את סוג הטיח, את רמת הגרעון שלו, את מידת האקריליות שלו ואת מידת העמידות שלו במים. כאן יהיה עליכם לבחור תחילה בין טיח לקירות חוץ ובין טיח לקירות פנים על פי הצורך שלכם, ולאחר מכן לבחור את סוג הטיח שיכול להשתנות, גם במחיר, בהתאם למידת האיכות שלו. ישנם סוגי טיח אקרילי שמציע עמידות מלאה בלחות ורטיבות בעוד סוגי טיח אחרים אינם עמידים במיוחד בפני רטיבות. ישנם סוגי טיח ברמת גרעון גבוהה בעוד אחרים מציעים גרעון מעודן. את כל הסוגים יהיה עליכם להכיר בשלב הזה ואז גם יהיה עליכם לקבל החלטה לגבי סוג הטיח שבו אתם מעוניינים.

לאחר שבחרתם את הטיח, הכנת הטיח בפועל מתבצעת באמצעות שפיכת כמות מדודה של אבקת טיח אל תוך קערת ערבוב ועליה להוסיף כמות מדודה של מים. כמות האבקה נתונה לשיקולכם בהתאם להיקף השטח שאותו אתם רוצים לכסות. כמות המים מוכתבת בהתאם לכמות האבקה ואת היחס הנכון בין שני הגורמים תוכלו למצוא על אריזת אבקת הטיח שקניתם. ככלל, עדיף לשפוך את המים בצורה הדרגתית ולערבב עד לקבלת עיסה סמיכה אך גמישה, שקל לעבוד איתה. במידה ושפכתם כמות מופרזת של מים, תוכלו לאזן אותה עם הוספת אבקה שאותה המים יספחו ויהפכו לעיסה הרצויה.

לאחר הכנת הטיח, חשוב להשתמש בו באופן מיידי ולא לתת לו להתייבש בעודו יושב בקערת הערבוב. כמו כן, שימו לב שמידת דלילות התערובת צריכה להתאים לשיטת היישום של הטיח. במידה ואתם מתכוונים ליישם את הטיח באמצעות מריחה, הטיח צריך להיות סמיך למדי אך אם אתם מתכוונים ליישם אותו באמצעות מכונת התזה, חשוב שהטיח יהיה מספיק דליל על מנת שהמכונה תוכל לעבוד איתו. על גבי האריזה אתם אמורים למצוא הוראות מדויקות לכל אחד מן המקרים. במידה ואין הוראות נפרדות לכל אחת מן השיטות, הרי שההוראות מתאימות לשיטת המריחה ואם אתם משתמשים דווקא בשיטת ההתזה, מומלץ להוסיף עוד כמות קטנה של מים ולעשות זאת בצורה מדורגת על מנת להגיע למידת הדלילות הרצויה.

Categories
בלוג

איך מדביקים בריקים – המדריך המלא לבריקים

קירות בריקים נכנסו בשנים האחרונות אל עולם עיצוב הפנים כאלמנט עיצוב ייחודי, דקורטיבי ושובר שגרה בפרויקטי עיצוב מובילים. הרעיון המרכזי מגלם בתוכו את המשיכה למראה לבני הבנייה העתיקות ששימשו כלבני בנייה סטנדרטיות באירופה הקלאסית, לבנים דקות ומוארכות, היוצרות מרקם עשיר ומורכב של קווי בנייה מדורגים (בריק – לבנה באנגלית). כמו כל טרנד חדש, גם הטרנד הזה יצר לנו הזדמנויות חדשות להוספת קירות בריקים בקלות ובמהירות מחד, אך גם הזדמנויות לכער את הבית עם מכלולי פלסטיק דמויי בריק שרחוקים מלהעניק את תחושת הבריק האותנטית. בשורות הבאות נדבר על האפשרויות הקיימות לשילוב קירות בריקים בבית ועל האופן בו מבוצעת הדבקה או בנייה של בריקים כחיפוי לקירות פנים.

עיצוב באמצעות בריקים

שימוש בבריקים בפרויקטי עיצוב פנים הוא לא עניין חדש. בעיקר בבתים בעלי עיצוב כפרי קלאסי, ניתן למצוא חדרים שלמים בעלי חיפוי קיר של בריקים בגווני אדמה, המדמים את המראה החיצוני של בית כפרי באירופה הקלאסית. את החיפוי ניתן ליישם על גבי קיר אחד או ממש "לעטוף" איתו את קירות כל החדר, אך יש להיזהר ממצב בו הבריקים אינם מתכתבים עם העיצוב הכולל ולכאורה מיושמים בלי שום קשר לעיצוב הכולל של הבית. המשמעות אם כן, היא שבהחלטה לבחון את האפשרות של חיפוי בריקים, מומלץ לעבור תהליך יסודי של תכנון בליווי איש מקצוע על מנת להבין איך בדיוק תורמים לכם הבריקים לשיפור המראה העיצובי הכולל של הבית או האזור בו הם מיושמים.

טכניקות להדבקת ובניית בריקים

דבר ראשון המלצה – ברצון ליהנות ממראה הבריקים בתקציב אפסי, רבים אצים רצים ליישם את הפתרון של אריחים פלסטיים דמויי בריקים. מעבר למראה הסינטטי שאי אפשר לברוח ממנו, מודל זה יוצר תחושה של עיצוב זול וחובבני ואף חשוף לשחיקה מואצת שכבר בתוך זמן קצר תיצור הרבה יותר נזק עיצובי מאשר תועלת. על כן, בהוספת בריקים לבית, מומלץ להשתמש בבריקים אמיתיים מאבן כשבאפשרותכם להחליט על עובי הבריק שמשפיע גם על צורת היישום.

הדבקת בריקים

הדבקת בריקים היא פרקטיקה המבוססת על הדבקת בריקים לקיר, כך שהבריקים אינם נסמכים זה על גבי זה, אלא דווקא על הקיר עצמו. בשיטה זו ניתן להשתמש בבריקים בעובי מקסימלי של 2 ס"מ על מנת להבטיח את עיגונם היציב לקיר. הדבקת הבריקים מבוצעת על ידי מריחת חומר דבק על גבי הקיר וסירוק ליצירת תעלות אחיזה בתוך הדבק הרך. לאחר מכן מיושם דבק על גבי גבו של כל בריק, והבריק מוצמד לקיר בצורה ישרה ומסודרת. בין הבריקים יש לשמור על מרווח של כס"מ אחד (באמצעות ספייסרים). לאחר סיום ההדבקה ממלאים את הרווחים בין הבריקים באמצעות כוחלה (תערובת של מלט לבן וטיט, הפועלת כמו רובה בחיפוי חרסינה). יישום הכוחלה יכול להתבצע באמצעות הזלפה בין החריצים, אך טכניקה זו מותירה מראה מקוטע, לא שלם ולא טבעי. לחילופין, ניתן ליישם את הכוחלה על ידי כיסוי הקיר כולו, כך שהמרווחים מתמלאים בצורה מלאה ומיושרת, ולאחר מכן שיוף הבריקים עצמם להסרת הכוחלה וחשיפת הבריקים תוך הותרת הכוחלה במרווחים.

בניית בריקים

ביישום בריקים בעובי של יותר מ-2 ס"מ יש ליישם אותם בצורה של בניית לבנים קלאסית, קרי לבנה על גבי לבנה. על גבי הרצפה מורחים שכבה של טיט ומניחים שורה של בריקים הנמרחים בטיט בשני צדדיהם, בתחתיתם ובגבם, כל אחד בנפרד. ההדבקה נעשית בין בריק לבריק ובין הבריק לקיר. לאחר מכן מיושמת השורה השנייה תוך שמירת קווי גבול מדורגים ליצירת מראה של קיר לבנים וכך הלאה עד לגובה התקרה. בתהליך בנייה זה המרווחים בין הבריקים הם קטנים מאוד ומתמלאים בעצם תהליך הבנייה.

לאחר בניית קיר בריקים תוכלו למשוח אותו בשמן ייעודי ליצירת מראה רטוב ומבריק. אם הקיר נבנה בתוך חדר רטוב (מטבח, חדר אמבטיה או חדר שירותים), יש למשוח אותו בסילר שימנע חדירת לחות אל עובי הבריקים. בעיצוב הקיר ניתן להגדיר גוון דומיננטי, וליצור מגוון באמצעות שימוש בגוונים בהירים או כהים יותר של אותו גוון. בבתים כפריים ייעשה שימוש בבריקים בעלי מראה טבעי, מעט פראי ולא אחיד, בעוד שבעיצובים מודרניים מראה הבריק יהיה אחיד יותר.