Categories
בלוג

שיפוץ בית משותף

שיפוץ בית משותף נחשבת למשימה מאתגרת ולא פשוטה, בעיקר משום שנוכל להוציא שיפוץ רציני לפועל, יהיה עלינו לגייס את מרבית הדיירים או יותר נכון בעלי הנכסים שיתרמו למאמץ ויוציאו מכיסם סכום לא מבוטל, זאת למרות שגם ככה כולם משלמים חודש בחודשו סכום כסף קבוע לועד הבית או חברת הניהול לצורך ביצוע עבודות תחזוקה שוטופת.

מה ההבדל בין שיפוץ דירה או בית לבין שיפוץ בניין?

 1. עלויות – בשונה משיפוץ דירה או בית, העלות של שיפוץ בניין נחשבת לגבוהה בהרבה ועומדת על סכומים שנעים בין עשרות למאות אלפי שקלים לפרויקט.
 2. מורכבות אנושית – בשונה משיפוץ דירה או בית, בהם אנחנו אחראים על השיפוץ מתחילתו ועד סופו, מחליטים על תהליך השיפוץ ומתי הוא יתבצע, בשיפוץ בניין  או בית משותף, עלינו לגייס את מרבית הדיירים.
 3. מורכבות כללית – באופן כללי, לשפץ בניין מביא איתו לא מעט בלאגן ולעתים גם תהליכים בירוקרטיים מול העירייה או אישורים כאלה ואחרים שצריכים להתקבל לפני שהתהליך יוצא לפועל.

איך מבצעים שיפוץ לבית משותף?

ובכן, אחרי שמשיגים את מרבית הקולות ורוצים לצאת לפועל עם התהליך, ניתן לקבל סיוע כספי מהאגודה לתרבות הדיור של בערך 1500 שקלים. יחד עם זאת, יהיה על ועד הבית או חברת הניהול לגייס קבלן שיפוצים מקצועי. היום השוק רחב מאוד וניתן להשיג הצעות מחירים לשיפוצים במחירים אטרקטיבים ומשתלמים במיוחד.

איך מוציאים שיתוף בניין משותף לפועל?

בראש ובראשונה יש לקיים אסיפת דיירים מומלץ להזמין נציג של חברת בניה המתמחה בשיפוץ בית משותף כמו קבוצת אורגד מבנים . מדובר בתחזוקה בסיסית ושוטפת ולכן הרבה פעמים, ניתן גם להוציא את האישור לשיפוץ, גם ללא אסיפה, אך כך נהוג. בשיפוצים מורכבים כמו חיזוק עמודי הבניין, החלפת מרזב, צביעת מדרגות ועבודות טיח, חייבים לקבל רוב של הדיירים. חשוב לשים את ההבחנה על ההבדל בין שיפוץ כללי שמשפיע על נראות הערך של הבניין המשותף או על רמת הבטיחות בו לבין שיפוץ שמטרתו לשמור על המצב הקיים ולהחזיר את הבניין לקדמותו.

איך מגייסים את הכסף לשיפוץ ?

לפי החוק, כל הדיירים מחוייבים להשתתף בעלות השיפוץ. במידה ויש דיירים שמסרבים לשלם, ניתן יהיה לצאת נגדם בתהליך משפטי. הרבה פעמים עדיף להימנע מזה ולנסות להקל על אותם הדיירים. למשל לפרוס את התשלום לכמה חודשים.

דברים שחשוב לבדוק למול הקבלן לפני שמתחייבים לשיפוץ

 1. בדקו האם הקבלן מולו אתם עובדים רשום ברשת הקבלנים של ישראל
 2. בקשו לראות עבודות קודמות והתייחסו לרמת הגימור של כל עבודה
 3. נסו לדבר עם לקוחות קודמים מולם עבד הקבלן
 4. בדקו מה גובה המקדמה שהקבלן דורש
 5. בדקו את הזמינות שלו ואת לוחות הזמנים לעבודות בפועל
 6. בדקו האם יש ערבויות, ביטוחים ואיזו אחריות אתם מקבלים בתום השיפוץ
 7. בדקו עם אילו חומרים הקבלן עובד וכמה אנשי מקצוע יהיו בשיפוץ
 8. וודאו שיש ליווי הנדסי מלא לאורך כל הפרויקט

לסיכום, שיפוץ בניין משותף איננו עניין של מה בכך. יש למנות נציג שייקח חלק מלא ופעיל לאורך כל התהליך, מישהו שאתם סומכים עליו וגם יקבל החלטות בשביל כולם. אמנם יש לא מעט אי נעימויות, לכלוך ורעש אבל בסופו של דבר מדובר בהליך שבא לטובת כל הדיירים ומטרתו להשביח את הבניין, לשמור על הנראות ועל האסתטיקה שלו ולמנוע הופעה של בעיות עתידיות.

רוצים לשמוע עוד על שיפוץ בניין משותף? חברת הכפתור האדום נחשבת לאחת מבין חברות השיפוץ המובילות בישראל. אנו נמצאים בקשר מתמיד עם קבלנים מקצועיים הרשומים ברשם הקבלנים של ישראל בכל חלקי הארץ, כך שתוכלו להנות משיפוץ מקצועי, בטיחותי ויעיל. אנו מתחייבים לשיפוץ עם שימוש בחומרי העבודה המתקדמים ביותר, עמידה בלוחות זמנים ועבודה ברמת גימור מושלמת. אנו מעניקים אחריות על כל השיפוץ למשך תקופה, זאת בהתאם לעבודות שנדרשות לביצוע.

בנוסף, תהליך השיפוץ מתבצע דרכנו כך שאתם יכולים לחסוך זמן יקר ולהוזיל את עלויות השיפוץ בעשרות אחוזים. לפרטים נוספים אודות שיפוץ נכס משותף, כל מה שאתם צריכים לעשות הוא פשוט להשאיר את הפרטים שלכם אצלנו באתר ואנו נחזור אליכם עם מענה מלא על כל השאלות. בנוסף, ניתן לקבוע פגישת ייעוץ עם מהנדס מומחה ללא כל התחייבות מצדכם.

Categories
בלוג

איכות המים שאנחנו שותים

איכות המים שאנו שותים נקבעת על פי המסלול שעוברים המים מהמקור שלהם ועד שהם יוצאים בפתח הברז בביתנו ובהתאם לכל מה שקורה להם לאורך המסלול הזה. ברמה הלאומית, רשויות המים בישראל מחויבות לפעול בצורה מאוד קפדנית להבטחת איכות המים המסופקת לצרכני המים בישראל. זה אומר תחזוקה של מאגרי מים, חיטוי המים ועריכת בדיקות איכות על בסיס קבוע בכדי להבטיח שהמים המוזרמים לבתי הצרכנים בישראל הם מים איכותיים ובטוחים לשתייה. יחד עם זאת, מרגע שהמים נכנסו למערכת הצינורות הביתית, האחריות על המים עוברת אלינו, הצרכנים, וגם בצנרת הזאת, אחרי שעברו מסלול כל כך ארוך בצורה תקינה, יכולים המים לאבד מאיכותם ואף להפוך למסוכנים לשתייה.

איך תבטיחו את איכות המים בברז הביתי?

הצרכן הישראלי הטיפוסי נוטה שלא לסמוך על הרשויות ורבים מהצרכנים בישראל מעדיפים להתקין בביתם ברי מים המכילים מנגנון שלם שמיועד להעביר את המים תהליך של סינון וטיהור רגע לפני שהם נמזגים אל תוך כוס השתייה. בהיבט זה, ראוי לומר כבר עכשיו שהמים בישראל הם בטוחים לחלוטין לשתייה, ורבים מאלו שבוחרים להשתמש בברי מים, עושים זאת לאור הטענה שבר המים משפר את טעמם של המים ותו לא. יחד עם זאת, בכדי להבטיח את איכות המים בבית, ישנו דבר אחד חשוב שצריך לבצע והוא לתחזק את צנרת המים הביתית שלרוב אינה מטופלת במשך עשורים שלמים' עבודות ניקוי וגם חיטוי צנרת מבוצעים על ידי חברת ימית חיטוי צנרת https://maritime.co.il/ המתמחה בתחום ניקוי מאגרי מים חיטוי צנרת ועוד.

חיטוי צנרת מים ביתית הוא תהליך שבו נבדקת הצנרת בכדי לוודא כי אין בה סדקים ופתחים דרכם יכולים לחדור מזהמים אל תוך מערכת המים, ולאחר מכן מבוצע תהליך של ניקוי הדפנות הפנימיות של הצנרת ממשקעי חלודה, חול, מתכות כבדות שהצטברו לאורך השנים ואפילו מרבצים בקטריאליים בנקודות מסוימות, בעיקר בקרבת נקודות חיבור צנרת. לאחר הניקוי, מבוצע חיטוי יסודי של הצנרת באמצעות יישום חומר חיטוי מהסוג המתאים למשך פרק זמן מסוים ובטכניקת חיטוי נבחרת. על כל אלה צריך להחליט איש מקצוע מוסמך ומורשה בתחום של חיטוי מערכות מים. בתום החיטוי מבוצעת בדיקת איכות סופית על מנת לוודא כי לא נותרו במים, לא שיירים של גורמים מזהמים ולא שיירים מחומר החיטוי. לאחר תהליך חיטוי כזה, אתם מבטיחים שהמים שיוצאים מהברז בבית הם באותה איכות בה הם הגיעו אל הבית, וכאמור מדובר בדרך כלל באיכות גבוהה.

אם בכל זאת, אתם רוצים לשפר את טעם המים, ייתכן שתמצאו את ברי המים השונים כפתרון יעיל עבורכם, אבל חשוב לדעת שהמים בישראל הם מים בטוחים לחלוטין ואין שום סיבה לבצע בהם כל פעולה נוספת על מנת להיות מסוגלים לצרוך אותם בצורה בטוחה. עניין של טעם הוא עניין סובייקטיבי וכל אחד רשאי להתמודד איתו איך שהוא רואה לנכון בלי קשר לרמת בטיחות המים.

Categories
בלוג

איתור נזילות במרפסת שמש

איתור נזילות היא משימה שאפשר לסיים במבט אחד, אבל היא יכולה בקלות להפוך למשימה שדורשת פירוק של כל רצפת הבית ואפילו ביצוע שבירה של קירות רק כדי לאתר את הנזילה עוד לפני שהתחלנו לטפל בה. הסיבה לכך היא שהמים יזרמו תמיד בנתיב הקל ביותר עבורם, והמקום בו הם יוצאים מהקיר או מהרצפה, הוא לאו דווקא המקום בו מתרחשת הנזילה מהצנרת. הדבר היחיד שפועל לטובתנו הוא מדע ההסתברות והחיבורים שאנחנו יכולים לעשות בין מקום הנזילה ובין הקירבה לחדרים רטובים כמו מטבח, חדר אמבטיה או חדר שירותים. במשימה של איתור נזילות במרפסת שמש, המשימה הופכת לקשה יותר מכיוון שמרפסת השמש כולה מהווה מרחב רטוב שחשוף כולו למי הגשמים. ייתכן שנראה את סימן הרטיבות בקצה אחד של המרפסת, אבל מקורו בקצה השני שלה.

איך מבצעים איתור נזילות במרפסת שמש?

בכדי להתגבר על האתגר האופייני לתהליכי איתור נזילות בכלל ובמרפסות שמש בפרט, נעשה כיום שימוש בטכנולוגיות מתקדמות המאפשרות לנו להביט אל תוך הקיר. יכולת זו מבוססת על טכנולוגיות שונות כמו טכנולוגיית גלי קול או טכנולוגיה טרמית. כך למשל, ישנם מכשירים המבוססים על שידור גלי רדיו אל עבר הקיר ופענוח הגלים המוחזרים מהקיר. באמצעות הפער בין הגלים שנשלחו ובין הגלים שהוחזרו, ניתן ליצור תמונה של פני השטח בתוך הקיר עצמו. סונאר ימי למשל, מבוסס על טכנולוגיה זו. טכנולוגיה נוספת כאמור, היא הטכנולוגיה הטרמית המאפשרת לנו לצלם את הקיר ובמקום לקבל תמונה ויזואלית שלו, לקבל מפה של פערי טמפרטורות בין האזורים השונים שלו. במפה זו ייתכן ונזהה נתיב קר יותר מסביבתו, מה שיכול להצביע על מסלול הזרימה של זרזיף מים ולסייע לנו להבין היכן מתחיל הזרזיף לנזול.

בביצוע איתור נזילות מחיר במרפסת שמש אפשר לעשות שימוש בכל אחת מן הטכנולוגיות הללו ובלבד שנוכל לאתר את הנזילה מבלי להרים את כל מרצפות המרפסת. אחרי שאמרנו את זה, ישנם מקרים בהם איתור נזילות במרפסת שמש יכול להתבצע בצורה פשוטה הרבה יותר, וזאת בתנאי שניתן לקשור בין מיקום הנזילה מעל פני השטח ובין הנתיב בו עוברת הצנרת המיועדת להזרמת המים מצנרת הבית אל המרפסת. במקרה זה, איש מקצוע טוב יוכל להעריך מהיכן נובעת הנזילה ועל פי הצורך ניתן יהיה לצלם את האזור במצלמה טרמית על מנת לוודא את ההערכה בטרם מתחילים לשבור את הקיר לצורך החלפת הצינור.

בכל מקרה, לצורך איתור נזילות במרפסת שמש מומלץ לעבוד עם אנשי מקצוע המתמחים בתחום של איתור נזילות ושיש להם גם ניסיון בעבודה עם מרפסות שמש. היכרות עם נתיבי צנרת ורגישויות שונות שאופייניות למרפסות שמש, יכולה להקל מאוד על התהליך, לקצר אותו ולחסוך המון עוגמת נפש בתהליך האיתור של מקור הנזילה.

Categories
בלוג

חיפוי שיש למרפסות שמש

אם יש לכם רעיון לגבי חיפוי שיש למרפסות שמש בבית שלכם, אז לנו יש מה להגיד לכם בנושא. נתחיל בזה שאם מדובר בחיפוי חוץ, האפשרויות העומדות בפניכם הן מאוד מאוד מוגבלות ותלויות בכללי התכנון שחלים ברשות המקומית בה אתם מתגוררים. נמשיך בכך שאם מדובר בחיפוי פנים, חשוב שתבחינו בין אבן שיש אמיתית ובין אבן רגילה שנהוג לקרוא לה שיש, בעיקר מסיבות שיווקיות ומסחריות. האבחנה בין אבן שיש אמיתית לאבן רגילה היא לא תמיד קריטית, אלא שמאחר ומדובר בחיפוי למרפסת שמש החשופה לפגעי מזג האוויר, ישנם פרמטרים שונים של אבן, שיכולים להפוך את החיפוי לסיוט ומזה אתם רוצים להימנע, כפי שנסביר בהמשך.

בחירת חיפוי שיש למרפסות שמש

הדבר הראשון שחשוב לזכור הוא שמדובר בחיפוי שמיועד למבנה חיצוני חשוף לפגעי מזג אוויר. זה אומר שהחיפוי הזה צפוי לספוג קרינת שמש ישירה, לספוג לחות לאורך כל שעות היממה וכמויות גדולות של מים במהלך עונת החורף. אם תבחרו אבן גיר בעלת כושר ספיגה גבוה, בתוך זמן לא רב תוכלו להבחין בכתמים מכוערים שמצטברים על פני אבני החיפוי. אלו הם כתמים של רטיבות שחדרה אל האבן והתייבשה בתוכה. בהיבט זה, חשוב לוודא שהשיש שאתם בוחרים הוא שיש שמתאים ליישומים של חיפוי חוץ. כמו כן, אם אתם מתכוונים ליצור חיפוי שיש וריצוף אחיד למרפסת, הרי שחשוב לבחור באריחים שיכולים לשמש גם לריצוף של משטחי חוץ, קרי אריחים שאינם יוצרים סכנת החלקה בתנאי רטיבות.

חיפוי חוץ והיתרי בניה

בהיבט הרגולטורי של הצורך בהיתר בניה, חיפוי שיש למרפסות שמש חייב לעמוד בכללי התכנון של הרשות המקומית בתחומה אתם מתגוררים. למעשה, אם החיפוי הדרוש לכם הוא חיפוי חוץ, ישנה רק אפשרות אחת שאותה תוכלו ליישם והאפשרות הזאת חייבת להיות זהה לאבני החיפוי של הבניין כולו. אם מדובר בבניין צבוע ללא חיפוי, ייתכן שכלל לא תוכלו ליישם את החיפוי. אם הבניין דווקא כן כולל חיפוי שיש, החיפוי יהיה חייב להיות זהה לחיפוי של הבניין כולו. חשוב לציין כי ברשויות מקומיות שונות יכולים להיות פערים במידת החומרה שתחול על כל בקשה להיתר בנייה עבור חיפוי שיש למרפסות שמש. ישנן רשויות שעשויות לאפשר חיפוי ייחודי עבור בתים פרטיים, אך כאשר מדובר במרפסת בבניינים משותפים, לא סביר שיאושר היתר בנייה עבור חיפוי שונה מהחיפוי הכללי של הבניין, וזה נכון לגבי כל רשות מקומית.

בסיכומם של דברים, בכל פרויקט חיפוי שיש למרפסות שמש, כדאי ומומלץ לערב גורם מקצועי המתמחה בענף של מרפסות שמש, גורם מקצועי שיודע לטפל בכל היבטי הפרויקט, החל מגיבוש בקשה לקבלת היתר בנייה מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה, וכלה בבחירת סוג האבן ויישומה בצורה מקצועית שלוקחת בחשבון את חשיפת המרפסת לפגעי מזג האוויר. שיפוצניק כללי פשוט לא יספיק פה.

Categories
בלוג

שיפוץ בניין ישן

מתבאסים בכל יום לחזור הביתה ללובי מיושן ומצהיב, קירות מתקלפים, טיח מתפורר ומעלית שנתקעת כל שני וחמישי? הייתם רוצים להיכנס ללובי מודרני וחדיש, לעלות במדרגות מחופות קרמיקה בהירה אשר תחליף את האריחים הישנים מימי קום המדינה, לזרוק את הזבל לחדר אשפה מדוגם ולא לנסות ”לקלוע למטרה“ בכל פעם מחדש?

ובכן, אפשר להפוך את החלום למציאות. שיפוץ בניין ישן הוא אמנם תהליך הדורש התעסקות, זמן והשקעה כספית לא מבוטלת אבל בסופו של דבר מדובר בהשקעה לטווח הארוך. השקעה אשר פעם אחת תשפר באופן בלתי רגיל את המראה החיצוני של הבניין ואת החזות שלו מבחינה אסתטית, בפעם השניה תשפר את איכות החיים של הדיירים ותעלה את ערך הדירות ופעם השלישית תשמור על הדיירים ועל עוברי האורח מבחינה בטיחותית.

שיפוץ בניין ישן – הסרת צו מבנה מסוכן ?

ובכן, כל בניין הוא שונה מהאחר, נבנה בזמנים אחרים ועשוי מחומרים אחרים חלק מהבניינים מוגדרים כבניין מסוכן ונדרש לעבור הליך שיקום מבנים מסוכנים. לכן, כדי לבנות תכנית עבודה לשיפוץ בניין ישן חייבים לבדוק את המצב שלו ורק אז להחליט מהם הדברים הדחופים ביותר שיש לבצע בשיפוץ. בין השאר, הפעולות הנפוצות ביותר בביצוע פרויקט כמו שיפוץ או חידוש בניין ישן הן:

 • חידוש מערכת האיטום והבידוד בבניין עצמו
 • סיוד וטיח, מילוי סדקים
 • טיוח חיצוני
 • חיזוק אריחים
 • חיפוי חיצוני
 • שיפוץ בניין וחידוש הלובי בבניין
 • החלפת המדרגות וסיוד חדר המדרגות
 • שיפוץ חדר האשפה

לעתים, הרבה פעמים, מכיון שכבר משקיעים כל כך הרבה כסף והבניין באמת נמצא במצב לא טוב מכל הבחינות והוא מאוד ישן גם יש צורך לבצע חידוש של עמודי הבטון או החלפה או חידוש של הברזלים הנמצאים בתוך העמודים במטרה למנוע מצב שבו המבנה נהיה מסוכן ממש כתוצאה מהתנפחות של אותם ברזלים. בנוסף, הרבה פעמים נרתמים הדיירים במטרה להעלות בצורה משמעותית את ערך הדירות ומחפשים יזם לביצוע פרויקט תמ“א 38 שמסייע הן מבחינת היערכות במצב של רעידת אדמה, כלומר עבודות חיזוק כאלה ואחרות והן מבחינת שדרוג הדירות. בפרויקטים מהסוג הזה, נהוג גם להוסיף מרפסות, להוסיף חדר נוסף לדירות, להוסיף מעלית, לשדרג את החניה, את השביל המוביל לבניין ועוד.

שיפוץ בניין ישן – איך מתבצע התהליך בשלבים?

ובכן, לפני שבכלל מתחילים בתהליך, צריך קודם כל להעלות את העניין בפני הדיירים דרך נציגות הועד או חברת הניהול של הבניין. רק אם יתקבל רוב קולות, ניתן יהיה להמשיך ולהוציא את הפרויקט לפועל. במידה ואכן הושג רוב, ניתן יהיה להמשיך לשלב הבא ולבחור קבלן מבצע לפרויקט. כמובן שזה הזמן לבצע סקר שוק קצר, לברר על כל קבלן בנפרד, לקבל הצעת מחיר על העבודות השונות המרכיבות את השיפוץ ורק אז לקבל החלטה. לפני שבוחרים קבלן באופן סופי, חשוב לשאול שאלות הקשורות לחומרים בהם הקבלן עושה שימוש, כמות העובדים בפועל, רמת זמינות של הקבלן שתשפיע על מהירות העבודה, דברים הקשורים לבטיחות בעבודה, בעיקר כאשר מדובר בעבודה בגובה. לאחר מכן ניתן יהיה לחתום על חוזה, להגיש את הבקשות במידה ונדרש אל מול הגורמים ולצאת לדרך.

מעוניינים לשמוע עוד מידע מקצועי ומקיף על שיפוץ בניין ישן?

חברת הכפתור האדום היא בין חברות השיפוצים המובילות בישראל עם ניסיון רב שנים בביצוע כל עבודות החידוש, השיקום והשיפוץ. נשמח לסייע לכם בתהליך, שלב אחר שלב ולוות אתכם לפני, בזמן ואחרי השיפוץ.

אנו עובדים עם קבלנים מקצועיים אשר רשומים ברשת הקבלנים של ישראל, מקפידים על עמידה בלוח זמנים שנקבע מראש תוך מתן דגש על בחירת חומרי העבודה האיכותיים ביותר בהתאם לסוג העבודות שנבחר לבצע.

תוך תקופה קצרה תוכלו להנות מבניין משופץ בעל מראה אסתטי וברמת גימור מהגבוהות בעולם. אנו מבינים עד כמה תהליך שיפוץ בניין יכול להיות מתיש, ארוך ולא פשוט עבור הדיירים ולכן בחרנו להקל עליכם איפה שרק אפשר, לקצר עבורכם את ההתעסקות בכל המסביב, לחסוך לכם זמן יקר ולהוזיל עבורכם את עלות השיפוץ בעשרות אחוזים. לפרטים נוספים כל מה שאתם צריכים לעשות הוא פשוט ליצור איתנו קשר דרך האתר ונשמח לסייע לכם ולענות לכם על כל השאלות.

Categories
בלוג

פיילה

פיילה הוא מונח ישראלי ידוע ומשמעותו היא גיגית, אלא שבענף הבנייה לעולם לא תמצאו איש מקצוע שנוקט במונח גיגית והמונח המקצועי נותר בעינו, פיילה. הפיילה היא למעשה גיגית שעשויה בדרך כלל מפלסטיק, אך יכולה להיות עשויה גם ממתכת ומטרתה לשמש כפלטפורמה לערבוב חומרים ויצירת תערובות הנדרשות לתהליך הבנייה. כך למשל, תערובות מלט ובטון בעבודות שיפוץ קטנות מבוצעות באמצעות פיילה שאליה שופכים את החומר הצמנטי, האגרגטים והמים ומערבבים עד לקבלת התערובת המבוקשת.

שימוש בפיילה

עבודה עם פיילה היא עבודה שצריך לבצע בצורה מאוד מסודרת על מנת שאותה פיילה תוכל להאריך ימים ולא להיהרס בכל פרויקט מחדש. הכלל הראשון הוא שלאחר כל שימוש בפיילה, יש לשטוף אותה היטב ולהסיר ממנה משקעים של מלט, בטון או כל תערובת אחרת שהוכנה בתוכה. אי שטיפתה תוביל להצטברות משקעים שמהר מאוד יכפילו וישלשו את משקלה באופן שיהפוך אותה לנטל על העובדים. משקעים אלה גם יכולים להתפורר ולפגוע בתערובות שיכינו בתוך הפיילה בעתיד.

שנית, בהכנת התערובות בתוך הפיילה, לרוב נעשה שימוש בכלי עבודה כמו מעדר או טורייה, לצורך ערבוב החומרים ויצירת התערובת. בשלב הזה חשוב מאוד להקפיד על כך שמכות המעדר לא פוגעות בדופן הפיילה באופן שיכול לחורר אותה, לקרוע אותה ולהרוס אותה באופן מוחלט. אם תקפידו על שני הכללים הפשוטים האלה, תוכלו להעניק לפיילה שלכם חיים ארוכים מאוד של לא פחות מכמה שנים בהן היא תוכל לשרת אתכם נאמנה בכל פרויקט בו תהיו מעורבים.

מהו גודל הפיילה האידיאלי?

פיילה הוא אמצעי שמשמש לפרויקטים קטנים ולכל היותר לעבודות מלט, טיח וגבס בפרויקטי שיפוץ דירה. בפרויקטים גדולים יותר הערבוב מבוצע במכשור ייעודי כמו מערבל בטון נייד, ממונע או ידני. מהסיבה הזאת, ההנחה שרצוי שהפיילה תהיה כמה שיותר גדולה היא הנחה שגויה לגמרי. מצד אחד, אתם רוצים פיילה שתהיה מספיק גדולה בכדי לאפשר יצירת כמה שיותר חומר בבת אחת ולא לפרק את תהליך העבודה לשלבים של הכנה – יישום, הכנה – יישום, הכנה – יישום. מצד שני, אתם לא רוצים להגיע למצב בו הרבה חומר נזרק מכיוון שהפיילה מאפשרת לכם ליצור כמות גדולה של תערובת אך בסוף אתם עושים שימוש רק בחלק קטן ממנה ואת כל השאר אתם פשוט משליכים לפח. אחרי שאמרנו את זה, גודל הפיילה הוא פרמטר שעליו תחליטו לאחר שתצברו קצת ניסיון בעבודה איתה ותוכלו לבדכם להבין מהו הגודל האידיאלי עבורכם.

Categories
בלוג

החלפת ברז ניל

ברז ניל הוא ברז שמותקן כמעט בכל בית, אך לרוב אינו נראה כלפי חוץ. המדובר באותו ברז שמותקן מתחת לכיור המטבח או כיור חדר האמבטיה, ואשר מיועד לחבר בין הצנרת בקיר ובין הכלים הסניטריים השונים באמצעותם אנו עושים שימוש במים. אם תביטו מתחת לכיור המטבח שלכם תראו שני ברזי ניל, האחד למים קרים והאחד למים חמים. שניהם מחוברים לצנרת היוצאת מן הקיר ומכל אחד מהם יוצא צינור גמיש המחובר לברז הכיור.

איך מבצעים החלפת ברז ניל?

מאחר וברז ניל מחובר ישירות לצנרת הבית, לפני כל פעולה של החלפת ברז ניל, הדבר הראשון שאתם רוצים לעשות הוא לגשת לברז המים הראשי של הדירה ולסגור אותו כך שאתם סוגרים למעשה את כל אספקת המים לבית. אם לא תעשו כן, ברגע שתתחילו לפרק את הברז מההברגה, המים מצנרת הקיר יפרצו החוצה ויציפו את החדר. לאחר שסגרתם את הברז הראשי, פנו את אזור העבודה ופרשו סמרטוט או שניים, שכן קצת מים שהיו אגורים כבר בתוך הצנרת צפויים להישפך במקום. כעת סגרו את ברז הניל ונתקו ממנו את הצינור ההולך לברז הכיור.

כעת, עם מפתח צינורות (או מפתח שוודי אם ישנו אזור אחיזה מובנה בברז), הבריגו את הברז לפתיחתו וניתוקו מן הקיר. לאחר ניתוק הברז צפויים להישפך מעט מים, אך אל תיבהלו. כל עוד הברז הראשי סגור, הזרם ייפסק מייד ולא יגרום להצפה. כעת נקו את משקעי החלודה מההברגה של צנרת הקיר וודאו שההברגה תקינה. נקו את האזור כולו ממשקעי עפר, טיח וחלודה שאולי הצטברו מסביב והצטיידו בברז ניל החדש שקניתם.

סביב ההברגה של ברז הניל כרכו מספר ליפופים של טפלון ועליו מספר ליפופים של סיבי צמר סלעים. טפלון הוא חומר איטום שמתאים לברזי פלסטיק ופליז, בעוד צמר סלעים הוא הכרחי בצנרת מתכת. מאחר וצנרת הקיר עשויה בדרך כלל ממתכת, מומלץ בכל מקרה ללפף כמה סיבים של צמר סלעים על מנת להבטיח כי לא תהיה נזילה. כעת, הכניסו את הברז אל מקומו והבריגו אותו, תחילה בצורה ידנית ולאחר מכן חזקו לסיום באמצעות מפתח צינורות.

כעת, חברו את הצינור המוביל לברז הכיור וודאו שברז הניל עדיין סגור. פתחו את הברז הראשי של הבית, וודאו שאין נזילות מחיבור הברז לקיר ופתחו את ברז הניל. בדקו כי אין נזילות מאף חיבור ואם הכל תקין, ההחלפה בוצעה בצורה מושלמת.

Categories
בלוג

איך לחתוך קרמיקה

חיתוך קרמיקה היא פרוצדורה דומה מאוד לחיתוך זכוכית ומבוססת על החלשת הקרמיקה לאורך קו החיתוך ולאחר מכן הפעלת לחץ על האריח באופן שיוביל לשבירת הקרמיקה לאורך הקו החלש. המשמעות היא שלצורך חיתוך קרמיקה אין צורך בניסור אריח הקרמיקה מצד לצד, אלא רק ביצירת קו של חולשה כפי שנתאר בשורות הבאות.

תכנון וסימון החיתוך

המרכיב הראשון בתשובה לשאלה איך לחתוך קרמיקה הוא דווקא מרכיב התכנון והסימון של קו החיתוך הנדרש. חיתוך זה צריך להתבצע בהתאם למרחב בו מיועד האריח להשתלב. כך למשל, כאשר מדובר באריח רצפה שיש לשלב בין הקיר ובין האריח השלם האחרון שניתן היה להכניס, או באריח חיפוי לקיר באמבטיה שאותו אנו רוצים לחתוך בצורה מסוימת בכדי ליצור דוגמה עיצובית ספציפית. ישנם כלים מיוחדים לצורך ביצוע מדידות וסימונים על פני אריחי קרמיקה אך ניתן לבצע את כל הסימונים הנדרשים גם באמצעות סרגל מידה רגיל.

איך לחתוך קרמיקה הלכה למעשה?

לאחר שסימנתם את הקו שלאורכו אתם רוצים לחתוך את הקרמיקה, עליכם ליצור חיתוך שטחי של פני השטח לאורך הקו המסומן. את החיתוך יש לבצע באמצעות חותך קרמיקה ייעודי או באמצעות מכונה ידנית שמסייעת לכם לייצב את האריח במקומו ולבצע את החיתוך במהירות ובקלות. יחד עם זאת, יש שיגידו שגם סכין יפנית יכולה להספיק כל עוד אתם מצליחים ליצור קו שמחליש את הקרמיקה לאורכו במידה הנדרשת. כשבידיכם כלי החיתוך הנדרש, עברו איתו לאורך הקו שסימנתם ועשו זאת תוך הפעלת לחץ על האריח, לא לחץ רב מדי אבל כזה שיאפשר לא רק יצירת שריטה על פני השטח, אלא חתך של ממש.

לאחר שביצעתם את החתך הנדרש כל שנותר לכם לעשות הוא לתת מכה לאריח. את המכה יש לתת לאורך האריח כך שקו החיתוך הוא אנך וכשהמכה עצמה אינה ניתנת רק בצד אחד של קו החיתוך אלא במקביל משני צדדיו. לשם כך תוכלו להניח על האריח חפץ קשיח רחב מסוים כמו פלס או לבנה קטנה ולתת לה מכה מלמעלה. מכה זו תעביר זעזוע בתוך האריח ותגרום לשבירתו באזור החלש ביותר שלו, אזור שאותו אתם שרטטתם במדויק באמצעות חריצת האריח לאורך קו הסימון.

אם אינכם יודעים איך לחתוך קרמיקה וזוהי לכם הפעם הראשונה, מומלץ לנהוג תחילה בעדינות באריחים ורק לאחר שתתגבשו סביב הטכניקה המדויקת, תוכלו לבצע אותה בצורה בטוחה ומהירה יותר.

Categories
בלוג

תקרת רביץ

אם אתם מחפשים את התקרה החזקה ביותר, שעומדת בכל תקני הבנייה ובכל התקנים הרלוונטיים למבנים בישראל, תקרת בטון יצוק היא התקרה המתאימה לכם. יחד עם זאת, ישנן גם אפשרויות נוספות, זולות יותר וקלות יותר לבנייה ואחת הבולטות שבהן היא זו של תקרת רביץ. מהי תקרת רביץ? מה הופך אותה לכל כך זולה? האם התקרה עומדת בתקן הישראלי והאם היא בטוחה לשימוש? כל התשובות לכל השאלות, בשורות הבאות.

מהי תקרת רביץ?

תקרת רביץ היא תקרה המיושמת במבנים המכוסים בגג עץ עם שכבת רעפים עליונה. התקרה מבוססת על הצמדת רשת לתחתית קורות העץ הרוחביים של הגג באופן שהרשת מכסה את כל שטח המבנה. לאחר מתיחת הרשת מיושמת על גבה שכבת טיח בטון באמצעות מריחה או התזה ולאחר מכן מבוצע גמר באמצעות צבע. המשמעות היא שחוזקה של תקרה זו כחוזק שכבת טיח רגילה. זאת ועוד, תקרת רביץ יכולה להיות גם מאוד רגישה לתנודות קרקע ולפגעי מזג אוויר ולכן יישום שלה מחייב התקנת גג רעפים שיגן עליה מפני רטיבות וקרינת שמש ישירה. כמו כן, תקרה זו אינה מותרת לבנייה באזורים שונים ברחבי הארץ, כמו למשל בקרבת נמל התעופה בן גוריון שם יכול הדף רעש המטוסים להחליש את חוזק התקרה לאורך זמן.

האם מדובר בתקרה בטוחה?

מבחינת בטיחות, תקרת רביץ היא תקרה בטוחה לחלוטין והסיבה לכך היא שגם אם נוצר כשל בשכבת הטיח, התוצאה תהיה נפילה של חלקי טיח קטנים, חלקים שלא יכולים לגרום כל נזק. הרשת עצמה מחוזקת לגג העץ כך שאין חשש לנפילתה, אם כי גם הרשת עצמה היא מאוד דקה וקלה ואינה יוצרת סכנה כלשהי. מצד שני, תקרת רביץ היא תקרה מאוד זולה וקלה לביצוע ולכן רבים הבונים בתים פרטיים עם גג רעפים בוחרים בה כאופציה המועדפת עליהם. אם אתם מודעים היטב ליתרונות ולחסרונות של התקרה ואם שקלתם אותם אלה מול אלה, כל החלטה שתקבלו לגבי התקנת תקרת רביץ היא החלטה לגיטימית.

מי מתקין תקרת רביץ?

תקרת רביץ היא שיטת בניית תקרה מאוד קלה ומאוד פשוטה ולכן כל קבלן יודע להציע אותה ללקוחותיו. יחד עם זאת, לא כל הקבלנים בונים תקרות רביץ, כשבמרבית המקרים מדובר בעקרון מקצועי שהקבלנים אינם רוצים לחצות אותו. מבחינתם תקרה חייבת להיות עשויה בטון וזהו המודל היחיד שהם מציעים. כיום, כשיתרונות הבנייה הקלה צפים ועולים, אין שום סיבה לבטל את האופציה של תקרת רביץ כאופציה כדאית ולגיטימית. מה שכן, כדאי וחשוב שתקרה כזאת תיבנה על ידי גורם מקצועי בעל ניסיון בעבודה עם תקרות רביץ, גורם מקצועי שיודע גם לבנות את התקרה וגם לספק לה את ההגנה הנדרשת לה על מנת להבטיח את עמידותה לאורך שנים ארוכות.

Categories
בלוג

שלבניה

אחד האתגרים המקצועיים בהתקנת דלתות וחלונות הוא האתגר של איטום אסתטי ופונקציונלי של קו החיבור בין מסגרת החלון או הדלת עם טיח הקיר מסביב. קו חיבור זה יכול להיות מעודן למדי מבחינה אסתטית, אבל הוא יכול לכלול בתוכו גם שברי טיח וחורים שבולטים מעבר למסגרת הדלת או החלון. מבחינה פונקציונלית, קו חיבור שאינו אטום כראוי, פוגע בבידוד ויכול לאפשר חדירה של מים, אבק ורעש. שלבניה היא למעשה תוספת חומר המותקנת מסביב למסגרת הדלת או החלון כהלבשה המיועדת להסתיר את כל קו החיבור וליצור מראה אסתטי ואחיד של השתלבות המסגרת בתוך הקיר.

שלבניה מחומרי גלם שונים

כאמור, שלבניה היא הגדרה כללית של תוספות הלבשה למסגרת חלון או דלת ולצורך ייצורה ניתן לעשות שימוש במגוון חומרי גלם, בדרך כלל בהתאמה למסגרת החלון או הדלת. כך למשל, אם אתם מתקינים חלון אלומיניום חדש, תוכלו להזמין הלבשה היקפית שעשויה אף היא מאלומיניום בעיצוב ובגוון זהה למסגרת החלון. הלבשה זו, הלוא היא שלבניה, מעבה את המסגרת ומרחיבה אותה אל תוך שטח הקיר ויוצרת נוכחות רחבה יותר לחלון בתוך הקיר. לעומת זאת, אם אתם מתקינים דלת עץ, תוכלו להזמין שלבניה מעץ, וגם במקרה הזה תהיה ההלבשה עשויה עץ באותו עיצוב ובאותו גוון של משקוף הדלת.

אחרי שאמרנו את זה, שלבניה היא פריט עיצוב לכל דבר ועניין וככזה, ניתן ליישם אותה במגוון רחב של עיצובים וסביב שורה של מטרות עיצוב. כך משל, ניתן לנצל את השלבניה לצורך יצירת מסגרת מובלטת ומובחנת לחלון על ידי יצירת מעטפת הלבשה רחבה בגוון ניגודי, משלים או פשוט שונה מהגוון הדומיננטי של החלון. ניתן גם ליישם שלבניה עשויה עץ סביב חלון בלגי כדי לחדד סגנון עיצוב כפרי. לחילופין, ניתן ליצור שלבניה מתכתית למשקוף עץ של דלת או ליצור שילובים שונים של חומרי גלם לרבות שימוש בתרכובות פולימריות שבאמצעותן ניתן ליצור ולחדד קווי עיצוב מודרני.

האם זה הכרחי ליישם שלבניה כמסגרת הלבשה?

ובכן, התשובה היא לחלוטין לא. במרבית המקרים, ניתן בהחלט לטפל בקו החיבור בין המשקוף או מסגרת החלון ובין הקיר באמצעות מריחת חומר איטום לאורך קו החיבור. איטום זה ממלא גם את המטרה הפונקציונליות של בידוד מלא וגם יוצר חיבור אסתטי ואחיד בין המסגרת ובין הקיר. הבחירה ביישום שלבניה יכולה להיות בחירה יחידה כאשר הפגמים בקיר שמקיף את המשקוף או מסגרת החלון הם כל כך עמוקים שנדרשת שכבה עבה של הלבשה בכדי לכסות אותם, או בחירה חופשית כאשר הערך העיצובי של ההלבשה הרחבה הוא גבוה יותר מהערך של מריחת פס איטום מסביב לדלת או מסגרת החלון. את ההחלטה כדאי לקבל בייעוץ של איש המקצוע המתקין לכם את החלונות או הדלתות ולא לשכוח לקחת בחשבון גם את ההיבט העיצובי של ההחלטה.