שמאי בניין – מהו תפקידו?

תוכן עניינים

שמאי בניין או כפי שנהוג לכנות אותו בז'רגון המקצועי: 'שמאי מקרקעין' הוא אותו מומחה בעל רישיון בתחום השמאות שתפקידו לבצע הערכת שווי נכס ובכך לסייע ללקוחותיו ברכישת או מכירת הנכס המבוקש. שמאי יכול לעסוק בהערכת שווי נכסים מסחריים, למטרת השקעות או למטרת מגורים וכן בהערכת שווי דירה או בית.

שמאי בניין ושמאי דירה – אותו הדבר?

ישנם שמאי מקרקעין אשר מבצעים הערכות שווי של נכסים פרטיים או נכסים מסחריים ואילו אחרים מציעים את שירותיהם בתהליכי הערכת שווי של נכסים פרטיים, תעשייתיים ומסחריים. עקרונית, מבחינת הכשרתו, שמאי יכול לבצע את שתי העבודות.

הוא יכול לבצע הערכת נכס של דירה בתוך בניין או של כל הבניין וזאת ביחס לבניינים אחרים באותו אזור וזאת בהתאם לייעוד של הבניין. מנגד, הוא יכול לבצע הערכת שווי של משרד או בנייני משרדים וכן סוגים אחרים של מבנים תעשייתיים.

למרות היכולת של כל שמאי בניין מוסמך לבצע את העבודה הנדרשת ממנו, חשוב לוודא שאותו שמאי שאת שירותיו אתם שוכרים אכן בעל ניסיון רב בסוג העבודה הנדרשת לכם. שכן, בדרך כלל ככל שהניסיון רב יותר, כך התוצאה מדויקת יותר. ברוב המקרים הערכת שווי של בניין נדרשת לעיתים כאשר מדובר על בניין מסחרי להשקעה.

תפקידו של שמאי מקרקעין

שמאי מקרקעין מבצע הערכת שווי שוק לסוגים שונים של נכסים, באם מדובר על דירה, נכס מסחרי, בית ומבני תעשייה. שמאי בניין הינו אותו מומחה אשר יעזור ללקוח אשר מעוניין לקנות בניין מסחרי או מבנה תעשייתי בכך שהוא יבצע את הבדיקות הנכונות ויפרט בדו"ח שלו את כל הקשור אל איכות הנכס הפוטנציאלי, טיבו ומחירו. דו"ח זה יוכל לשמש את לקוחותיו בכל הקשור אל קבלת החלטה מושכלת באם אכן משתלם להם להשקיע בקנייה או מכירת אותו נכס וכן אל מול הרשויות ובתי המשפט.

קחו בחשבון שטרם השכרת שירותיו של שמאי בניין תמיד חשוב לוודא שאותו מומחה יכול להציג בפניכם רישיון שניתן לו מטעם משרד האוצר. קרי, שמדובר על שמאי מקרקעין מוסמך שסיים את התואר הראשון בתחום זה, עמד בכל הדרישות הלימודיות הנלוות וסיים תקופת התמחות אצל שמאי מוסמך. שיהיה בהצלחה.

בקרו באתר של שמאי בניין מוסמך: https://www.eliasaf.co.il/