פתיחת סתימות – למה חשוב לעשות את זה נכון ובזמן

תוכן עניינים

אחת הביעות הנפוצות ביותר במבני מגורים, תעשייתיים ואחרים, היא סתימה בצנרת. זו יכולה להיות סתימה בצנרת האמבטיה, כיור שירותים או מטבח, וכן זו יכולה להיות סתימה הרבה יותר משמעותית בצנרת הביוב.

פתיחת סתימות היא אחת העבודות השכיחות ביותר בקרב אינסטלאטורים. באופן טבעי כל מי שמתעסק באינסטלציה חייב ללמוד כיצד בנויות ופועלות הצנרות במבנים שונים וכיצד ניתן לטפל בהן, ובין היתר איך אפשר לפתוח אותן בשביל שיהיה ניתן להשתמש בצנרות השונות בצורה סדירה, לאפשר זרימת מים בצורה חלקה, וכן מרכיבים אחרים במידת הצורך.

במאמר זה אנחנו נסביר מדוע נוצרת סתימה בכל אחת מהצנרות, איך מבצעים פתיחה שלה, ומדוע חשוב לעשות זאת באופן מקצועי, קרי בעזרת אינסטלאטור מומחה ובזמן, ללא דחיות ועיכובים. ככל שנטפל בבעיה מוקדם יותר, כך יהיה לנו קל יותר לטפל בה.

חשוב להבהיר, פתיחת סתימות באופן מקצועי היא פעולה שרק אינסטלאטור מומחה יכול לבצע. כמו כן, חשוב לדעת שמדובר בבעיה שיכולה לחזור על עצמה שוב ושוב, אם לא מטפלים בה נכון ואם לא מתחזקים את הצנרת כמו שצריך.

 

מדוע נוצרת סתימה בצנרות?

צנרת מכל סוג שהיא, בנויה כמובן מצינורות אשר מובילים מהמבנה כלפי חוץ אל בורות חיצוניים. בשביל שהצנרת תעבוד בצורה תקינה , הרי שהיא צריכה להיות פתוחה, מחוברת, בלי סדקים, בלאי או כל דבר.

סתימה בצנרת נוצרת כאשר יש חומרים שונים שמפריעים למים או לחומרים השונים שאמורים לעבור בתוכה, לצאת החוצה. הם נתקעים בנקודה מסוימת ובכך מונעים מעבר.

למשל, סתימה בצנרת של הכיור מטבח נובעת לא פעם בגלל שמנים, פירורי מזון, קפה בוץ ועוד. סתימה בצנרת של הכיור בשירותים או של המקלחת, נובעת מהצטברות של שערות בפקק המים, הצטברות של גושי סבון שלא התפוררו ועוד.

מקרה של סתימה בביוב הוא שונה מאחר ומדובר על צנרת המחוברת אל האסלה ויוצאת כלפי חוץ. מדובר על צנרת יותר מורכבת. הסתימה יכולה להיווצר כתוצאה מגלילי נייר טואלט, מוצרי היגיינה, מגבונים לחים, אך היא יכולה גם להיווצר כתוצאה מחדירה של שורשים אל תוך הצנרת, שברים וסדקים שיכולים לגרום לפגיעה בצינורות ולמנוע מעבר חופשי של מים או פסולת.

 

איך מתמודדים עם סתימה בצנרת

במידה ומדובר על סתימה בכיור או אפילו במקלחת, הרי שיש לנקות את הצינורות מהחומרים שסותמים אותם. צריך לפתוח את הצינור המחובר לכיור או לאמבטיה ולנקות אותו. אפשר גם להשתמש במשאבה לצורך כך.

במקרה של סתימת צנרת ביוב, אז האינסטלאטור ידאג לביובית אשר תנקה את הצנרת, אם יהיה צורך הוא גם ישתמש באמצעים מיוחדים בשביל להסיר את השורשים שחדרו פנימה. הוא ידאג לנקות היטב את המקום ויבחן שהמים אכן יוצאים החוצה בצורה סדירה.