סוגים של משאבי מים בישראל

תוכן עניינים

בישראל קיימים סוגים שונים של משאבי מים בהם ניתן יהיה להשתמש. מן הסתם השימוש במאגרים השונים משתנה בהתאם לנסיבות ובהתאם לצרכים שונים. כל אזרח במדינה נדרש להכיר את משאבי המים הנפוצים, אלה שניתן לראות אותם באזורים רבים. עם זאת נדגיש כי בשונה ממדינות אחרות בעולם, ישראל היא מדינה עם מחסור במשאבי מים איכותיים. כמובן שעם התפתחות הטנכולוגיה היה ניתן למצוא כל מיני פתרונות מתקדמים שונים. אם בעבר הייתה מצוקת מים בישראל, כיום ניתן להגיד בפה מלא כי היא לא קיימת. בישראל יש מספיק משאבי מים איכותיים שנותנים מענה לכמות האזרחים המתגוררת במדינה.

 

מאגרי מים מלוחים

מדובר על המאגרים הגדולים ביותר בהיקפם בישראל, כאשר מהבחינה הזאת אין בעיה. בישראל ישנו את ים המלח שנותן מענה אידיאלי בהקשר הספציפי הזה. בו בזמן ערים רבות בישראל שוכנות על הים התיכון, עוד מקור מים מלוחים שניתן להיעזר בו. איך משתמשים במים המלוחים בישראל? במקרים מסוימים מתפילים את המים כדי להכשיר אותם למי שתייה. בו בזמן ישנם כאלה שמשתמשים במים האלה לצורכי חקלאות או לכל צורך אחר. כיום ישנם מגוון רחב של שימושים המאפשרים לנצל את מאגרי המים המלוחים הגדולים והנרחבים.

 

מאגרי מים מתוקים

בשונה ממאגרי המים המלוחים, מאגרי המים המתוקים נמצאים בתדירות נמוכה בישראל. מאגר המים המתוקים הגדול בישראל הוא הכנרת, כפי שאתם בוודאי מתארים לעצמכם. בו בזמן ישנם עוד מאגרי מים מתוקים בכל מיני אזורים שונים, אך הגודל שלהם מוגבל. בזכות היכולת להתפיל את מי המלח, אין תלות גדולה במים המתוקים. בעבר התלות במאגרי המים המתוקים הייתה מוחלטת, כיום היא פחותה בהרבה. כמובן שמנצלים את המים המתוקים על מנת להביא מים איכותיים עבור התושבים.

 

לכל מאגר מים שימוש משלו

יכול להיות כי ממש מתחת לאף שלכם ישנו מקור מים בו נעשה שימוש באופן קבוע. בישראל אין המון מאגרי מים, אך ישנה אפשרות להעביר את המים בצורה מבוקרת דרך המוביל הארצי. המאפשר לכל האזורים בישראל להשיג את כמות המים הנדרשת להם. אם בעבר היינו רואים המון פרסומות המעידות על בעיה בהקשר הזה, נכון לעכשיו אין עוד פרסומות כאלה. כמות המים מספקת בעיקר בזכות יכולות ההתפלה המרשימות שהפכו להיות חשובות מאין כמותן.

 

איך מטפלים במאגרי מים בישראל?

הטיפול במאגרי המים השונים בישראל נעשה על ידי מהנדס מקורות מים. מהנדס מקורות מים נקרא הידרולוג, הוא איש מקצוע המתמחה בתחום הזה. אותו איש מקצוע מכיר את כל מה שיכול לקרות במקורות המים השונים. מן הסתם ההתנהגות של מאגר מים מלוחים תהיה שונה בהשוואה להתנהגות של מאגר מים מתוקים. אי לכך מוטב לתת לאיש מקצוע שמכיר את ההתנהגויות השונות להיות זה שקובע מה צריך לקרות.