מעוניינים לקנות דירה למגורים או להשקעה בירושלים? הנה הדבר שאתם חייבים לבדוק!

תוכן עניינים

מי לא היה בסיטואציה הזו שהבן של הדוד מדרגה שלישית הוא שמאי, ולא נעים להגיד לו שאתה לא לוקח את שירותיו. בכל זאת – משפחה. לצערנו הטעות הזאת יכולה לעלות לכם ביוקר. דירה שאתם מתכוונים לקנות, לא משנה לאיזו מטרה, צריכה להיבדק על ידי שמאי מקצועי ומיומן בלבד ורצוי שגם מתמחה באזור של הדירה הנבחרת.

בואו להבין אילו פרמטרים אתם צריכים לבדוק ולברר לפני שאתם קונים דירה ובוחרים שמאי.

 

קודם כל ולפני הכל

רכישת דירה היא אחת הרכישות היקרות והמורכבות ביותר שתעשו בחייכם. מקצוענים אמיתיים יודעים אם הקרמיקה במקלחת היא קרמיקה בירושלים או מהקריות. אתם לא חייבים לרדת לרזולוציות האלו כמובן, רק להיות בטוחים שאתם יודעים את כל הדברים הקריטיים באמת לגבי הנכס שאתם עומדים לרכוש.

 

מה עושה שמאי דירות בפועל?

תפקידו ומקצועו של השמאי הוא לקבוע מה מחיר הכנס באופן אובייקטיבי וניטרלי על מנת שיהיה אפשר להתנהל משא ומתן על שווי מקצועי ולא על פי גחמת בעל הדירה.
מקצוע השמאות במדינת ישראל הוא תחום רחב ויש מתמחים בכל תתי תחום, לדוגמא: מתמחה בדירות מגורים, קרקעות בנייה, שטחי מסחר או דירות יוקרה. ישנם שמאים שנכנסים לדקויות כמו חומרי בניין בירושלים או מעכו. תלוי ברמת ההעמקה של אותו שמאי.

 

מה חובה לבדוק לפני שלוקחים את שירותיו של שמאי?

אנחנו ממליצים לכם לוודא כי הוא מתמחה בתחום שבו אתם רוצים לבצע את הרכישה. אם הוא מתמחה במקרקעין אבל אתם רוצים לקנות דירה להשקעה, לא משנה עד כמה הוא טוב – אולי כדאי לכם לחפש שמאי אחר. בדקו האם השמאי בעל ניסיון קודם, האם הוא בקיא באזור שבו אתם הולכים לבצע את הרכישה. אל תתביישו לשאול אותו שאלות ולהתקיל אותו, בסופו של דבר זה הכסף שלכם.

 

על פי מה שמאי מעריך את שוויה של הדירה?

שמאי דירות מקצועי יודע כיצד ומאיפה לאסוף את הנתונים המדויקים והחשובים אודות הדירה המבוקשת. החל מההיבט המשפטי ועד להיבט ההנדסי. הוא יערוך סקר שוק ולאחריו השווה של דירות מאותה הסביבה בעלות פרמטרים דומים כמו מספר חדרים, מרפסת וכו', הוא ידע לבדוק פרמטרים משתנים כמו תוכניות עירייה, מרחק של מוסדות חינוך, תחבורה ציבורית, גינות\ פארקים, קניונים, זיהום אוויר וכו'. כל דבר שיכול להעלות את ערך הדירה או להיפך. לאחר איסוף כל הנתונים והמידע שבידו הוא יגיש דו"ח עם חוות הדעת המפורטת שיש בידו וינקוב את שווי הדירה בשוק.

 

ערכה של דירה באזור ירושלים

ירושלים היא עיר הבירה של מדינת ישראל, אבל היא גם קדושה לשאר הדתות: נצרות ואיסלם. היא כוללת בגבולותיה אתרים קדושים לשלושת הדתות: מהכותל המערבי ועד להר הבית. הצביון הדתי רוחני של ירושלים הצמיח בתוכה שכונות מהממות בעלות אופי ייחודי כמו עין כרם, נחלאות ומונטיפיורי.
שמאי מקרקעין בירושלים יודעים להעריך ולהכיר בכל שכונה את שוויה ביחס לאופי של השכונה ולאווירה המיוחדת שנמצאת בה. הוא ידע לקחת בחשבון את האתגרים אבל גם את ההיצע שיש באותה השכונה. לדוגמא: רישומים לא תקינים, סטיות תקן, חריגות בנייה – כל הדברים האלו מורידים מערכה של הדירה.

 

לסיכום

שמאי דירות מקצועי ומיומן בעל ידע באזור הספציפי שבו אתם מעוניינים לרכוש יכול לחסוך לכם מאות אלפי שקלים. ברגע שיש הערכה מקצועית ומסודרת של השמאי המשא ומתן יכול לנטות לכיוון שלכם ולהשפיע על מחיר הקנייה.