מה תפקידו של יועץ משכנתא?

תוכן עניינים

משכנתא היא צורת המימון הנפוצה ביותר לרכישת דירה בישראל. על ידי משכנתא יכולים זוגות צעירים להרשות לעצמם לרכוש דירה גם אם אין ברשותם את מלוא הסכום לתשלום על הדירה (ועם מחירי הדיור היום, לרוב הזוגות אין את האפשרות הזו, וגם לאלו שיש – לעיתים עדיף להשקיע את הכסף ועדיין ליטול משכנתא עבור רכישת הדירה). מרבית הבנקים למשכנתאות היום מממנים עד שבעים וחמישה אחוזים מערך הדירה באמצעות משכנתאות הנפרסות על פני עשרות שנים ומאפשרות לזוגות צעירים לרכוש את דירת חלומותיהם ולשלם את המשכנתא בתשלומים חודשיים.

הליך קבלת המשכנתא הוא הליך לא פשוט, ולכן יש חשיבות גדולה מאוד לעבודה עם יועץ משכנתא לאורך כל הדרך – איש מקצוע אשר יוכל להבטיח לכם כי אתם מקבלים את ההחלטות הנכונות והטובות ביותר עבורכם.

מהו ייעוץ משכנתא?

ייעוץ משכנתא על ידי יועץ משכנתא מקצועי יכול במידה רבה לסייע לכל אחד ואחת לקחת את המשכנתא המתאימה להם. מאחר ומשכנתא היא התחייבות לתקופה ארוכה ביותר, חשוב שסכום המשכנתא יהיה מתאים לצרכים של נוטלי המשכנתאות בכל שלב בחיים, כולל בשלב הרחבת המשפחה, שבו ההוצאות והצרכים הכלכליים עולים וגדלים. יועץ משכנתא יכול גם לבחור את מסלולי הריבית המשתלמים ביותר לפי תמונת המצב במשק ולהפוך את המשכנתא להרבה יותר משתלמת כלכלית ולנהל משא ומתן קשוח יותר מול הבנקים, מה שיכול להוביל לחסכון גדול מאוד לנוטלי המשכנתא.

חשיבות היועץ גם במקרים של מחזור משכנתא

לא מעט נוטלי משכנתאות לעיתים נכנסים לתקופות לחוצות יותר ולחוצות פחות כלכלית בהן ההחזר החודשי משפיע על רמת החיים של בני המשפחה. החזר חודשי שנקבע בעת שהלווה היה רווק, לדוגמא, יהיה פחות רלוונטי כעבור עשר שנים במצב בו הלווה כבר בעל משפחה עם כמה ילדים ולכן עומדת לרשות הלווים אפשרות למחזור משכנתא שמשמעותה סילוק ההלוואה הקיימת בתמורה למתן הלוואה חדשה בתנאים אחרים ובהחזרים חודשיים שונים. גם במקרה כזה, למרות שזו לא המשכנתא הראשונה, אל תוותרו על יועץ משכנתא שיכול לעשות את כל ההבדל בין החלטה מוצלחת, לפחות.

עריכת סקר שוק

שוק המשכנתאות בארץ הוא שוק תחרותי וככזה יכולים הלווים להשיג ריביות טובות ומסלולים משתלמים יותר עם הם באים במשא ומתן מול הבנקים לאחר ביצוע השוואה וסקר שווקים. מיקוח על הריביות יכול לחסוך אלפי שקלים בחודש ולרוב לבנקים ישנה אפשרות לחלק את סכומי המשכנתא למסלולי ריבית משתלמים במיוחד בהם הלווים יכולים לשנות את הסכום כעבור תקופה עם סיום המסלול, וזהו אחד מהדברים שיבצע עבורכם יועץ משכנתא.

ליווי לכל אורך תהליך אישור הלוואה

תהליך אישור משכנתא על ידי הבנקים מבוצע בשלבים. בשלב ראשון על הלווים להציג את הנכס אותו הם מעוניינים לרכוש וכן בטחונות וערבויות כפי שמבקש הבנק. בשלבים הבאים על הלווים לרכוש פוליסות ביטוח חיים וביטוח מבנה, להעריך את שווי הנכס על ידי שמאי מקרקעין, לספק את כל המסמכים, לרשום את הנכס בטאבו עם אזהרה לטובת הבנק ועוד. לאורך כל התהליך הזה היועץ יוכל ללוות אתכם כך שתבצעו את התהליך מתוך ידע אמיתי ונכון.