יתרונות לבנייה קלה

תוכן עניינים

בניה קלה היא חלק בלתי נפרד מתחום הבניה בישראל מזה 35 שנים אך התפתחויות טכנולוגיות שונות העלו אותה רמה אחת נוספת בשנים האחרונות וכיום היא ממש בכל מקום. מדובר על שיטת בניה מקובלת שרבים בוחרים בה, אך מה עושה אותה כל כך פופולארית, כיצד מיישמים אותה בשטח ומהן יתרונותיה? כדאי להמשיך לקרוא.

 

מהי בניה קלה?

בניה קלה היא שיטת בניה שונה מאוד משיטת הבניה המסורתית שאנחנו מכירים של טיח ובלוקים. מדובר על שיטת בניה בה נעשה שימוש בחלקים מוכנים מראש במפעל, אותם משנעים לאתר הבניה ובונים אותם על גבי שלד. הרכיבים של הבניה הקלה נחשבים קלים יותר מרכיבי הבניה המסורתית, בדרך כלל מדובר על קורות של בטון אותן מרכיבים על מסגרות מוכנות ובהן חומר מבודד. השימוש בשיטת הבניה הקלה נרחב בארצות הברית ואוסטרליה, בשנים האחרונות ניתן לראות אותה באה לידי שימוש נרחב גם בארצות שונות באירופה וכיום גם בישראל.

 

יתרונות לבנייה קלה

ישנם יתרונות רבים לבניה הקלה, אך אין ספק שהבולטים בהם הם צמצום בעלויות הבניה, עמידות גבוהה והעובדה שהשיטה ידידותית יותר לסביבה.

 

צמצום עלויות

שיטת הבניה הקלה מצמצמת את עלויות הבניה באופן משמעותי והיא נחשבת לשיטה המהירה ביותר לבניה כיום. לעובדים באתר נותר רק לחבר את החלקים השונים של המבנה יחד ונחסכות שעות רבות של עבודה באתר. מלבד השעות, נחסך כוח האדם עבור העבודה והתוצאה היא של בניה מהירה, קלה וזולה משמעותית.

 

איכות ועמידות

בעבר הבניה הקלה נחשבה לפחות איכותית, אך אנחנו מדברים על תקופה אחרת. כיום מדובר על חומרי בניה קלים אך איכותיים במיוחד ועמידים גם כן. איכות חומרי הגלם מובילה לגימור גבוה ולמבנה חזק, כאשר קירות המבנה העשויים מלוחות מוכנים חזקים וחלקים יותר משיטות בניה אחרות. הלוחות עמידים לרטיבות ולמים ומונעים בטווח הרחוק כניסת נוזלים למבנה ומבנים מבניה קלה נחשבים לעמידים יותר בפני רעידות אדמה.

 

ירוקה וידידותית לסביבה

הבניה הקלה ידידותית יותר לסביבה מאשר הבניה הקונבנציונאלית. היא מונעת זיהום אוויר ומובילה לפחות אבק מזהם שנפלט מאתר הבניה.

 

אילו מבנים ניתן לבנות בבניה קלה?

הבניה הקלה הפכה כה מתקדמת בשנים האחרונות, היא חולשת על תחומים רבים וניתן לבנות בשיטה זו בתים פרטיים כמו שניתן לבנות בה מבני תעשייה ובניינים רבי קומות.

באמצעות הבניה הקלה ניתן לבנות מבני ציבור, משרדים, בתי מגורים פרטיים ואין ספק שאם בעבר ראינו את הבניה הקלה בעיקר במבנים קטנים כמו קרוואנים, הרי שכיום מדובר על בניה שחולשת על כל סוגי המבנים והתעשיות. עיריות מצאו שהבניה הקלה יעילה במיוחד עבורן, הן מבחינת עלויות והן מבחינת קידום בניה, למשל כשיש צורך להוסיף כיתת לימוד בתוך בית ספר קיים. גם בתי חולים עושים שימוש בבניה הקלה ובבתי מגורים לעיתים המבנה כולו נבנה בשיטת בניה קלה ולעיתים מדובר על תוספת בניה למבנה קיים.

המידע באדיבות מגמת הנדסאי בניין – הנדסאים תל אביב.