הנמכות תקרה דקורטיביות

תוכן עניינים

אדריכלים רבים כיום מציעים הנמכת תקרה כאלמנט עיצובי לבית. אמנם, לעתים יש לכך גם איכויות פרקטיות, אלא שפעמים רבות הסיבה יכולה להיות פשוט – דקורטיבית והתופעה הפכה לדי נפוצה. באופן עקרוני, הרובד הפרקטי של הנמכות תקרה מתבסס על הרצון לבצע הכנה למזגן מרכזי. שכן במסגרת הכנה זו נוצר חלל בין התקרה המקורית שהייתה, לבין התקרה הנמוכה יותר. רובד פרקטי נוסף הוא בעבור הנחת בידוד תרמי או אקוסטי, למעבר חוטי תקשורת וחשמל, לשילוב רמקולים ומקרנים כמו גם גופי תאורה.

 

 

מה הייעוד של הנמכת תקרה?

הנמכת התקרה עצמה נחשבת כמעין הוספת תקרה נוספת, מתחת לתקרה שכבר ישנה.  כאמור, להנמכת תקרה יכולים להיות רבדים פרקטיים. הסתרת מזגן, התקנת ספוטים דקורטיביים וכיוצא בזה. רבדים פחות פרקטיים ויותר אומנותיים יכולים להיות אלו המיועדים להצבת תאורה מסוימת בתקרה. למעשה, ישנם מקרים שהנמכת התקרה היא פשוט המלצה, כדי לשנות את הפרופורציות של חלל החדר. ההנמכה יכולה להוסיף עניין, והחדר יכול להיראות שונה לחלוטין (או במעט) עם תקרה נמוכה יותר.  כלומר, באם מנמיכים את התקרה אפשר שלפתע יהיה את הגובה המתאים לכאורה כדי להציב גופי תאורה. הנמכת התקרה מתבצעת על ידי שימוש בחומרי גלם כמו לוחות גבס והיא נחשבת כפשוטה יחסית לביצוע.

 

 

איזה פתרון דקורטיבי ניתן להחיל במקום להנמיך תקרה?

השילוב של פשטות ופרקטיות בהנמכת התקרה יכול להועיל מבחינה גם מבחינה עיצובית. מדובר כאמור בטרנד שמשולב בדירות חדשות וקיימות ויש אנשים שפשוט אוהבים את זה. ועם זאת, ישנם אדריכלים ומעצבים שלא בעניין. הם טוענים שהתקרות בארץ לא גבוהות בלאו הכי (הסטנדרט יכול לעמוד על 2.60 מטר), ועל פי כן הנמכת התקרה אף יותר יכולה להיות חסרת תועלת. כלומר, אנחנו רוצים תחושה של מרחב ומקום, ועל כן השאיפה יכולה להיות דווקא הפוכה – להגביה את התקרה.

 

למעשה, חלק מאותם אנשי מקצוע ממליצים בפשטות, לקחת גוף תאורה המשתלשל מן התקרה המקורית ומאפשר את אותו "גובה תאורה", אך מבלי לקחת את אותו המרחב שתקרה מונמכת הייתה לוקחת. כך שיש לנו פתרון דקורטיבי, שניתן להחיל מבלי להנמיך את התקרה עצמה. וזו כמובן, רק דוגמה אחת מבין רבות לאפשרות היות פתרונות שלא דורשים שינוי דרסטי, באם מפגינים מעט יצירתיות או לכל הפחות מתייעצים עם אנשי מקצוע מביני עניין.

 

 

אילו חומרי גלם יש לתקרה "מונמכת"?

כאמור, הנמכות תקרה מבצעים בהרבה מהמקרים – עם לוחות גבס. אולי זו הסיבה שיש כאלו שמכנים הנמכת תקרה כתקרת גבס. הגבס מאפשר לתהליך ההנמכה להיות הן פשוט, הן מהיר והן זול. נהדר. אם כי זה לא החומר היחיד. חומר נוסף הוא עץ (באם רוצים לאפשר מראה כפרי), ואפילו זכוכית שמאפשרת מעין תקרה שקופה המאפרת משחק נוסף. במקרה של זכוכית אפשר שזה ידרוש תחזוקה רבה יותר.

 

 

טיפ לגבי שילוב אמצעים דקורטיביים במסגרת הנמכת תקרה

אם מעוניינים לשלב עיצוב דקורטיבי כמו גופי תאורה ועוד – אפשר פשוט להתקין את גופי התאורה בתוך ההנמכה (הם דורשים "רק" 10 ס"מ), ולאפשר אפקט של גופי תאורה "צפים", או נסתרים. זה באמת יכול להיראות טוב בחלק מן ההקשרים.

 

הנמכה תקרה למטרות דקורטיביות יכולה לקחת פחות מקום מאשר הנמכת תקרה למטרות פרקטיות. הנמכת תקרה להסתרת מזגן יכולה להיות בסך 20-50 ס"מ, בעוד שהנמכת תקרה למטרות דקורטיביות – לדוגמה, הצבת גופי תאורה יכולה להיות גם עד 15 ס"מ.  כך או כך, לא משנה המטרה – מתבקש להתחיל עם ביצוע המדידות. וזאת כדי לדייק בהנמכה ובכל המאפיינים המתבקשים.