אף מים

תוכן עניינים

מה זה אף מים? האם מדובר בסוג של צינור? האם אף המים הוא רכיב בתוך מערכת הצנרת הביתית או מערכת הביוב הביתית? מה מטרתו של אף מים ועד כמה חשובה הנוכחות שלו במבנה? בשורות הבאות ננסה לענות על כל השאלות במידת פירוט כמה שיותר גדולה.

מה זה אף מים?

בניגוד למה שאתם יכולים להסיק לגביו משמו, אף מים הוא אינו צינור והוא אינו שייך למערכת המים או הביוב הביתית. אף מים הוא למעשה חריץ בתחתית של תקרות חוץ או אדני חלון ומטרתו היא הסטה של מי הגשם כך שלא ייזלו לאורך התקרה או אדן החלון. מטרתו של אף המים הוא לגרום למים להתרחק ממשטח האבן לכיוון הקצה שלה, שם יצטברו המים ויהפכו לטיפות כבדות שיטפטפו מטה במקום לנזול לאורך אדן החלון או תקרת החוץ.

איך יוצרים אף מים?

יצירת אף מים דורשת ידע מקצועי, לא מסובך אמנם, אבל כזה שחשוב לדעת ולהכיר. בסופו של דבר, יצירת האף צריכה להתבסס על ידע כיצד זורמים מים בצורה אופקית לאורך משטח וכיצד משפיע החומר ממנו עשוי אותו משטח על זרימת המים. כפי שאמרנו קודם לכן, אף המים הוא בעצם שיבוש של המרקם החלק והאחיד של תחתית אדן החלון או תקרת החוץ. שיבוש זה מפריע למים לנוע לאורך המשטח וגורם להם לנוע לעבר קצה אדן החלון שם הם מטפטפים מטה. המטרה היא לאסוף את המים הנוזלים על כל שטח תחתית אדן החלון או תקרת החוץ ולכן יש לדעת היכן למקם את אף המים כך שידע לתת מענה לכל המים הנוזלים בתחתית האדן ולא רק עד נקודה מסוימת.

כפי שאמרנו קודם לכן, אף המים מיועד לשבש את המשטח החלק והאחיד של אדן החלון ואת זה ניתן להשיג באמצעות יצירת בליטה או באמצעות יצירת חריץ. בליטה תגרום למים לזרום לאורך הבליטה עד קצה אדן החלון או התקרה ולטפטף מטה. חריץ יגרום למים לטפטף ממש לאורך החריץ עצמו שכן החריץ עצמו יוצר מעין קצה שלאורכו יכולים המים להצטבר, להפוך לכבדים יותר ולטפטף. על כן, השיטה השכיחה ביותר ליצירת אף מים היא שיטת החריץ שהיא גם הקלה והזולה יותר ליישום. את החריץ יש לבצע באזור הפנימי ביותר של המשטח, אליו מגיעים המים. אם מדובר באדן חלון, יש לבצע את החיבור כמה שיותר קרוב לחיבור של אדן החלון עם הקיר האנכי מתחתיו. במקרה של תקרת חוץ, למשל ברחבת הכניסה לבניין משותף, יש לבצע את החריץ לאורך המעטפת החיצונית של תקרת החוץ בנקודה הפנימית ביותר אליהם יכולים המים לנזול מקירות המבנה האנכיים שמעל התקרה. בצורה זו, כל המים שייזלו לעבר תחתית תקרת החוץ או אדן החלון יוכלו להיות מנוקדים על ידי אף המים.

השאירו פרטים

אף מים

מה זה אף מים? האם מדובר בסוג של צינור? האם אף המים הוא רכיב בתוך מערכת הצנרת הביתית או מערכת הביוב הביתית? מה מטרתו של

Read More »
התקשרו עכשיו