איך להוציא יותר מהמרפסת שלכם?

תוכן עניינים

מרפסת מהווה חלל שנעים ביותר לשהות בו. אם יש לכם מרפסת בבית אך אתם מרגישים שאתם לא יכולים להפיק ממנה את המקסימום ולהפוך אותה לחלל שנעים לשהות בו, לארח בו ולהנות בו מהאוויר הפתוח, מהנוף ומאלמנטים שונים מהטבע, רק בשל העובדה שהיא קטנה מדי, כדאי שתדעו שכיום ניתן להרחיב מרפסת בצורה קלה, נוחה ומהירה. במדינת ישראל קיימים חוקי בנייה ותקנות אשר על פיהם מתכננים ובונים בתים וקיים חוק הרחבת מרפסות המגדיר את זכויות הבנייה בהרחבת מרפסות. מדובר על חוק המורכב מתקנות רבות וחוקים עירוניים וארציים.

מה צריך לדעת על החוק להרחבת מרפסות?

לכל דירה בישראל יש זכות לבניית מרפסת שמש בגודל של 12 מ"ר ללא תלוי בזכויות בנייה לשטח עיקרי, כך שאן אין לכם מרפסת חשוב שתדעו שמגיע לכם מרפסת בגודל המדובר, אך אם יש לכם מרפסת ואתם מעוניינים להרחיב אותה, חשוב שתדעו שעל בסיס הזכויות הללו ניתן להגיע למרפסת של 14 מ"ר. אם יש לכם מרפסת שקטנה מ12 מ"ר, מותר לכם להוסיף לשטח שלה עד המידה הזו.

הרחבת המרפסת תאפשר לכם לנצל את החלל שלה בצורה טובה עבור כל דבר שתרצו. בין אם מדובר על שילוב של ריהוט גן איכותי במרפסת, בין אם מדובר על שילוב של צמחייה במרפסת, בין אם מדובר על סגירת המרפסת או בחירה באמצעי הצללה כלשהו בכדי להפוך אותה לנעימה ונוחה גם בעונת הקיץ או החורף ועוד. אין ספק כי הרבה יותר נעים במרפסת גדולה מאשר במרפסת קטנה וכן, הרבה יותר קל להפיק מהמרפסת המדוברת את המקסימום שאפשר.

 

הרחבת מרפסת שמש קיימת

בעלי בתים רבים בישראל בוחרים כיום להרחיב מרפסת שמש קיימת. בעבר נבנו מרפסות מעין אלה בגדלים שונים, ניתן למצוא מרפסות שמש קטנות ממש בגודל של עד כ4 מ"ר. רוב המרפסות הללו נבנו בתחילת שנות ה2000 כאשר החוק לא אפשר בנייה או הרחבת מרפסות שמש ללא שימוש בזכויות בנייה של שטח עיקרי, אך כיום כאמור ניתן להרחיב באזורים רבים בארץ את המרפסות לגדלים של בין 12-20 מ"ר. לרוב ההגדלה מתבצעת בתוך קונטור הבניין ולמעשה סוגרים מרפסת תלויה.

ניתן להרחיב מרפסת בשתי שיטות עיקריות כאשר השיטה הראשונה היא השיטה המוכרת והנפוצה ביותר בישראל שהיא שיטת הבנייה הקונבנציונלית. בשיטה זאת מבצעים קידוחי קוצים של ברזל באזור הקורה ההיקפית וכן באזור החיבור לתקרה של שלד הבניין ולאחר מכן יוצקים את הבטון. פרק הזמן הנדרש עבור העבודה הוא קצר מאוד מכיוון שמדובר על עבודת שלד פשוטה ומהירה ולרוב מסיימים את עבודת ההכנה תוך יום או יומיים בכל מרפסת. לאחר שמכינים את המרפסת מזמינים משאבת בטון וכן בטון תקני ויוצקים את המרפסת.

שיטה נוספת להרחבת המרפסת היא שיטת הבניה הקלה. מדובר על שיטת בניה חדשה יחסית ופחות נפוצה על אף שבשנים האחרונות הדרישה וכן הביקושים לשיטה המדוברת עולים באופן הדרגתי. בשיטה זאת מחברים קורות פלדה שמגיעות מוכנות ומגולוונות מהמפעל ומרחיבים את המרפסת באמצעות קורות פלדה מגלוונת. היתרונות של השיטה הם: עבודה נקייה יחסית לשיטת הבנייה הקונבנציונלית וכן מהירה יותר.

כיצד תהפכו את המרפסת שלכם למושלמת?

אם אתם תוהים כיצד תהפכו את שטח המרפסת שלכם ללא פחות ממושלם, כדאי שתתחילו בלבחור חברה אמינה ומקצועית עבור הרחבת המרפסת. אייפק: שירותי הנדסה ואדריכלות הם ללא ספק אנשי המקצוע שיכולים לסייע לכם להרחיב את המרפסת שלכם בצורה הטובה ביותר ובהליך מסודר ותקין מבחינה חוקית. כמובן שלאחר שתרחיבו את המרפסת, תוכלו להשקיע בעיצוב שלה, בריהוט שבה וכל פרמטר אחר שיכול לסייע לה להיות המרחב הנעים, הנוח והדקורטיבי ביותר בביתכם.